پدر و مادر

نام مشاور : سرکار خانم فیض آبادی

پرسش

من یه دختر دو ماهه دارم،راستش باید به زودی مجدد به کار برگردم و مرخصی زایمانم تموم میشه.
می خواستم ببینم بهترین وقت برای این کار چه زمانی هست(دقیقا چند ماهگی)که بچه درگیر اضطراب جدایی و بهانه گیری های وحشتناک نشه؟(چون احتمالا بالاخره تا یه حدی میشه)و اینکه چطور میشه اثرات سو این مسئله رو به حداقل رسوند. بنده پزشک هستم و شیفت شب هم خواهم داشت، یعنی مسئله فقط جدایی یه صبح تا ظهر نیست.

توصیف مسئله

فرزند دو ماهه دارید و باید به کار خود برگردید، به همین منظور به دنبال راهکار برای اضطراب جدایی فرزندتان هستید.

ریشه

 1. سن مناسب جدایی فرزند از مادر، چهارسالگی است و به دلیل شرایط ویژه ی شما می توان راهکارهایی را به کار گرفت که این چالش به حداقل برسد.
 2. بسیاری از فرزندان در خانواده هایی که مادر؛خانه دار هستند نیز دچار چالش اضطراب جدایی می شوند، نحوه ی جدایی و آرامش کودک در محیط خانواده در این امر نقش به سزایی دارد، نگران نباشید و به خداوند توکل کنید.
 3.  گاهی اوقات اولویت های والدین جا به جا میشود و به علت عدم آگاهی، کارهای شخصی را به نیازهای فرزند ترجیح می دهند و به دنبال راهکار برای بعد از این جدایی هستند.
 4.  گاهی والدین به نیازهای فردی فرزندشان در سنین مختلف آگاهی ندارند و همین مسئله باعث میشود، تا تصمیم های متفاوتی بگیرند‌.

راهکارها

 1. اگر امکان دارد، مرخصی خود را تمدید کنید و مدت زمان بیشتری در کنار فرزندتان باشید، زیرا واقعا فرزندتان سن کمی دارد و به حضور شما نیاز فراوانی دارد.
 2. می توانید فرزندتان را نزد مادربزرگ و یا نزدیکانی که مانند خودتان نسبت به فرزندتان دلسوزی دارند، بگذارید.
 3. محل کارتان را به فرزندتان نزدیک کنید تا بتوانید در فواصل مختلف روز به او سر بزنید.
 4. برای فرزندتان داخل مهد بیمارستان و یا مطب در صورت بردن فرزندتان به آنجا، پرستار مخصوص بگیرید تا به صورت فردی از دخترتان مراقبت کنند.
 5. زمان هایی که فرزندتان از رفتن شما ناراحت می شود و گریه می کند، سعی کنید رفتنتان را به تاخیر بیندازید و اصلا سعی نکنید با سرگرم کردن توسط مراقب از کنارش بروید.
 6. زمان هایی که در کنارش هستید با در آغوش گرفتن و بوسیدن، محبتتان را نشان دهید.
 7. نقطه ی مثبت شیفت شب این است که فرزندتان در این ساعات می خوابد و چالشتان کمتر می شود.
 8. خداوند در سوره رعد می‌فرماید: «لَهُ مُعَقِّبَاتٌ مِنْ بَینِ یدَیهِ وَمِنْ خَلْفِهِ یحْفَظُونَهُ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ»؛ بنا بر این آیه برای هرکس محافظانی است که از او محافظت می‌کنند؛ نگران نباشید، اجر و پاداش خدمت شما به جامعه قطعا ثواب اخروی و دنیوی ویژه ای دارد و خداوند نگهدار فرزندتان هست.
بخوانید  سوالات جنسی بچه ها را چگونه پاسخ بدیم؟