مضامین اخلاقی و آداب دانی

نام مشاور : سرکار خانم زهرا شاه حسینی

پرسش

سلام دخترگل چهارسال و هشت ماهه دارم که از او درهمه زمینه ها راصیم فقط در لباس پوشیدن بسیار سخت گیر هست تقریبا از دوسال و نیم شروع شدو الان دیگرتحملش کمی سخت است دوست دارد راحت باشد با لباس خونه مهمونی و پارک و مسافرت و..می اید جوراب نمیپوشد مو شانه نمبکند گل سر ،تل،یا روسری نمیگذاردوموهایش را نمیبندد !!! پیراهن یا سارافن نمیپوشد شورت یا زیرپیراهن نمیپوشد.جوراب شلواری نمیپوشد و فقط میخواهد بلوز و شلوارباشد…انهم ازنوع تو خونه و راحتی..تمام لباس های مهمانی نو نومیماند و کوچک میشود وهرلباسی که خوشش نیاید الکی میگوید تنگ است وگریه و شیون میکند و فقط لباس های راحتی را دایم میپوشد و من دایم در حال شستن همان چند دست لباس توی خانه هستم.. حتی داخل مغازه خودش انتخاب لباس میکند و بعد در منزل انرا کنارمی اندازد….از سرو وصع نامرتب او اذیت میشوم هرچند دیگر به لباس پوشیدنش کاری ندارم ولی در حال خودخوری و اتمام طرفیت هستم..مشکل کوچکی است ولی چون مزمن شده احتیاج به کمک دارم..مرا راهنمایی میفرمایید?

توصیف مسئله

دختر شما در مهمانی‌ها با لباس راحتی خانه حاضر می‌شود و به هیچ وجه لباس‌های مهمانی را نمی‌پوشد؛ او موهایش را شانه نمی‌کند و تل و گل سر و … هم استفاده نمی‌کند.

ریشه

 1. بچه ها معمولا علاقه دارند راحت و خارج از قالب خاص باشند و در واقع اینطور میتوانند بهتر و خلاق تر بازی و فعالیت کنند.
 2. ما بزرگترها قانون‌های خاص خودمان را داریم که رعایت کردن آن‌ها برای بچه‌ها ضروری نیست. در واقع این قالب‌های ذهنی ما هستند که مانع رشد بچه‌ها می‌شود.
 3.  حساسیت نشان دادن به این رفتار طبیعی فرزندتان می‌تواند باعث لجبازی و غیرطبیعی شدن قضیه شود.
 4.  خیلی وقت‌ها یک سری از مسائل ان قدر که برای ما بحرانی هستند و ما را اذیت می‌کنند برای بچه‌ها اصلا موضوع نیست و به نظرشان عادی است. این ما هستیم که یک موضوع کوچک را برای خودمان بزرگ می‌کنیم؛ آنقدر بزرگ که زندگی روزمره برایمان مختل می‌شود.
بخوانید  چطور با بچه ها در سن های مختلف بازی کنیم که همه بازی کنند؟

راهکارها

 1. سعی کنید خودتان را جای فرزندتان بگذارید و از دید او به مسأله نگاه کنید. او یک کودک است و دنیای بچه‌ها بازی است بنابراین او راحتی را برای این می‌خواهد که بتواند آزادانه بازی کند.
 2. در حد امکان تا مدتی که این حساسیت برطرف بشود به مهمونی هایی که نیاز به تشریفات لباسی خاص دارد نروید.
 3. مدتی نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشید و به هیچ وجه حساسیت خود را در این زمینه و هر زمینه دیگری که ممکن است حساسیتی برایش داشته باشد به فرزندتان بروز ندهید. مراقب باشید در چهره و کلام و زبان بدنتان حساسیتی معلوم نشود.
 4. مهمترین نکته اینکه با فرزندتان تا میتوانید بازی بکنید مخصوصا بازی هایی که نیاز به قالب و قانون خاصی ندارد و هیجانیست. مثل: آب بازی و جنگ آبی، گل و خمیر بازی، جنگ با گلوله های کاغذی یا با توپ های رنگی، رنگ بازی و…
  مطمأنا با استفاده از خلاقیت خودتان بازی‌های دیگری را هم کشف خواهید کرد.
 5. لباس نسبتا مرتبی که راحت هم باشد برایش انتخاب کنید.
 6. سعی کنید لباس‌های نخی و راحت را به عنوان لباس مهمانی برایش جایگزین کنید.
 7. اگر قبول می کند موهایش را کوتاه کنید که کمتر درگیر مرتب کردنشان بشوید.
 8. چند دست لباس برایش بگذارید که انتخاب کند و به او اطمینان بدهید که لباس‌های راحتی را هم همراه خودتان به مهمانی می‌برید تا راحت تر آنجا بازی کند.
 9. نکته مهم دیگر این است که قالب‌های ذهنی خود را بشکنید و تا حد ممکن اجازه دهید فرزندتان آزادانه بازی و فعالیت کند حتی در مهمانی.
بخوانید  سوال 442