خواهر و برادر

نام مشاور : سرکار خانم صحتی

پرسش

با سلام و خسته نباشید من دختربزرگم که تقریبا ۵ سال و نیمه است بسیار حساس شده رو اینکه هر کاری که خواهر کوچکش که یک سال و چهارماهه است، انجام میده اونم انجام بده مثلا اگر بچه انگشت خودشو بخوره اونم این کارو میکنه ، یا خواهرش هرکار دیگه ای انجام بده اونم انجام میده وقتی هم بهش میگیم این کارها برای بچه کوچیک بامزه است و مناسب سن شما نیست برای شما خوب نیست لج میکنه و داد و بیداد راه میندازه ، البته لازم میدونم این رو هم عرض کنم که من مادر کم طاقت و زود جوشی هستم و میدونم که خیلی از مشکلات فرزندانم بخاطر اخلاق و رفتار خودمه و واقعا نیاز دارم به راه حل جدی برای مشکل اخلاقی خودم لطفا اگر در این زمینه هم راه حلی دارید بفرمایید .

توصیف مسئله

دختر ۵ سال و نیمه ای که کارهای خواهر کوچکش را تقلید میکند و هنگام تذکر لجبازی میکند و مادر فکر میکند که مشکلات فرزندش از اخلاق خودِ او می باشد، چه راهکاری برای مادر و فرزند وجود دارد.

ریشه

 1. ممکن است کارهایی که دختر کوچک تان انجام میدهد، برای دختر بزرگترتان جالب باشد و بخواهد کشف کند که چگونه است.
 2.  با آمدن عضو جدید در خانه، توجه ها از روی فرزند اول برداشته می شود و روی فرزند دوم می رود، همچنین بچه ها با آمدن فرزند دوم همه کارهای او برایشان جالب است و دوست دارند که کشف کنند که آن ها چه می کنند و چرا یک سری کارها را انجام می دهند یا نمی توانند انجام دهند، در نتیجه ممکن است خودشان دست به امتحان بزنند و یا به عقب برگردند و انگشت بخورند.
 3.  گاهی تذکر دادن و دائم موضوعی را تکرار کردن باعث میشود تا بچه ها لج کنند و برعکس حساسیت ایجاد شود که اینکار مگر چیست که آنقدر میگویند انجام ندهم.
 4.  گاهی والدین فکر میکنند وقتی فرزند دوم متولد میشود، فرزند اول دیگر بزرگ شده است و با بیان جملاتی که تو دیگر بزرگ شدی و نباید فلان کار را انجام دهی، اصرار دارند که او بزرگ شده است، در حالی که او هم هنوز کودک است و به همان نسبت نیاز به توجه دارد و تنها نیازهایش با خواهر کوچک ترش متفاوت شده است.
 5.  والدین گاها به علت آگاهی های بیش از اندازه فضای مجازی و نگرانی هایی که درباره مسائل مختلف بچه ها و آینده آن ها دارند، ممکن است بارخورد هایی داشته باشند که صحیح نباشد و نگرانی ها و دغدغه های ذهنی خود را با عصبانیت از یک رفتار و… نشان دهند.
 6.  شرایط امروز جامعه و مشکلات اقتصادی که وجود دارد باعث میشود، والدین کم طاقت شوند و زودتر ناراحت و عصبانی شوند.
بخوانید  درخواست بسیار کودک

راهکارها

 1. سعی کنید تذکرات و امر و نهی ها را در خانه کم کنید و همچنین آزادی بیشتری در انجام بازی و فعالیت در خانه به فرزندانتان بدهید، تا حساسیت دخترتان نسبت به مسائل مختلف کمتر شود.
 2. بگذارید با خواهرش بازی کند و در رابطه خواهری آن ها سعی کنید هیچ حساسیت یا نگرانی از خود نشان ندهید. دخالت شما در جاهایی که خودشان می توانند مسائل شان را حل کنند و خطری آن ها تهدید نمیکند، باعث می شود تا آن ها نسبت به این طرفداری ها و جانبداری ها حساسیت نشان دهند.
 3. بچه ها به طورکلی دائما درحال کشف و امتحان کردن می باشند و تجربه میکنند، اگر ما به درستی و با صبر و حوصله و بدون حساسیت با آن ها برخورد کنیم، ان شالله نتیجه خوبی هم خواهیم دید.
 4. سعی کنید به هیچ عنوان از جملات تو دیگه بزرگ شدی، خجالت بکش این کارها زشته تو انجام میدی و… خودداری کنید، زیرا باعث ایجاد حساسیت در او میشود.
 5. خوب است به دختر بزرگترتان مسئولیت های کوچک درباره خواهرش بدهید، به طور مثال مسئول شیشه شیر دادن به خواهرت شما هستی و … این موضوع باعث میشود تا دختر بزرگترتان احساس بهتری داشته باشد.
 6. خوب است به کودکی خودتان فکر کنید و بیینید رابطه خودتان و والدین آن زمان چگونه بوده است و چه احساس هایی را تجربه کردید و دوست داشتید چگونه با شما رفتار میشد، به طور کلی این همزاد پنداری باعث میشود تا شما خودتان را جای فرزندتان بگذارید و کمتر از دست آن ها عصبانی شوید و راحت تر آن ها را درک کنید.
 7. هنگام عصبانیت و ناراحتی از یک رفتار فرزندتان بهتر است که هیچ عکس العمل منفی و مثبتی نشان ندهید و تنها محیط را ترک کنید تا به آرامش برسید.
 8. بعد از ترک محیط خوب است به این فکر کنید که اگر سرزنش کنید و هر رفتاری داشته باشید، چه چیزی به دست می آورید و چه چیزی از دست می دهید.
 9. بعد از اینکه به آرامش رسیدید، بدون سرزنش کردن فرزندتان به او راهکاری برای جبران بدهید تا بداند اگر کاری هم انجام داده که باعث ناراحتی شده است، راه بازگشتی هم وجود دارد.
 10. دیدن انیمیشن های کودکانه میتواند به شما کمک کند تا دنیای کودکی را بهتر درک کنید و راحت تر بتوانید با برخی از کارهای بچه ها کنار بیایید و کمتر عصبانی شوید.
بخوانید  لجبازی