جدا کردن محل خواب

مشاور: مائده جهانگیری

پرسش:

سلام من یه پسر نزدیک پنج سال دارم و الانم باردارم ماه هفتم، کنار مادر شوهرم زندگی میکنم خونمون کوچیکه تخت خودمون توی سالنه ویه اتاق خواب کوچیک داریم که نزدیک تخت ما هستش شب که پسرم میخواد بخوابه باید یکیمون پیشش باشیم وقتی خوابش برد میریم. بیشتر وقتا نصف شب بیدار میشه صدا میزنه میگه بیا پیشم من تنهام خواب بد میبینم…… منم نمیتونم پیشش بخوابم میگم پسرم بیاد پایین تخت ما بخوابه ،میخواستم ببینم کارم درسته اگه بله تاکی وقتی میاد بگم پیشم بخوابه اگرم نه که بیزحمت راهکار بفرمایید.
(تقریبا از دو سال و نیمش که بود شروع کردیم به جدا کردن در خواب)

توصیف:

پسر حدودا ۵ ساله شما،به تنهایی نمیخوابد و شما گاهی پیشنهاد میدهید که پایین تخت شما بخوابد.میخواهید بدانید آیا این کار درست است یا خیر و به دنبال راهکارهای دیگر هستید.

ریشه:

۱. گاهی جدا کردن جای خواب، زمانی صورت گرفته است که کودک ما آمادگی آن را نداشته است و هنوز نتوانسته با این مسأله کنار بیاید.
۲. شب محل و زمان آرامش برای همه است. نباید آرامش بچه‌ها به خطر بیفتد و با اضطراب بخوابند.
۳.در مواقعی بعضی از انیمیشن ها و کارتون هایی که کودک تماشا می‌کند ممکن است علت های ترس او باشد.
۴.وقتی کودک در اتاقی جدا میخوابد، ممکن است زمانی که شما را صدا میکند تا وقتی که پاسخ او را بدهید، زمان زیادی طول بکشد و این فاصله ی زمانی باعث ترس و اضطراب شود.

راهکارها:

1.اینکه شما گاهی اوقات به او اجازه میدهید پایین تخت شما بخوابد خوب است، حتی میتوانید یک جای خواب برای او پایین تخت خودتان فراهم کنید و اجازه دهید مدتی آنجا بخوابد.

بخوانید  ناراضی بودن مادر از والدگری

2.ابراز محبت در طول روز و همینطور قبل از خواب، در آرامش فرزندتان تاثیر زیادی دارد.

3.با بدنیا آمدن فرزند جدید قطعا این مشکل تشدید می‌شود و کودک شما درخواست بیشتری دارد که کنار شما بخوابد. پس اصراری بر جدا خوابیدن در شب نداشته باشید و همه با هم بخوابید. مثلا تخت را جمع کنید و خوشخواب را در سالن قرار دهید که بتوانید این امکان را فراهم کنید.

4.پس از مدتی، زمانی که فرزند جدید ۵-۶ ماهه شد، می‌توانید با به وجود آوردن تغییراتی در اتاق کودکتان (مثلا پرده اتاقش یا فرش اتاقش را با انتخاب خودش تغییر دهید) او را شب ها در اتاق خودش بخوابانید.

5.مقاله ی زیر در خصوص جدا کردن جای خواب کودک به شما در مورد این موضوع کمک میکند

6.با توجه به اینکه منتظر به دنیا آمدن فرزند جدید هستید مقاله ی زیر نیز به شما کمک میکند: