تقاضای بغل کودک

مشاور: مریم صادق پور

پرسش:

دختر دو ساله ام همش می‌خواد بغلش کنم، هیچ کاری نمی‌تونم بکنم چون همش بغلمه و اکثرا وسایل هم پرت میکنه

توصیف:

با توجه به اینکه بچه‌های زیر ۳ سال نیاز های عاطفی و امنیت شان خیلی مهم است، چه مقدار بغل کردن طبیعی و لازم است؟

ریشه:

۱. کودک در این سن هنوز بر ابزارهای بیانی اش مانند زبان، بیان احساس و … مسلط نشده است.
۲. گریه، کتک کاری، پرت کردن وسایل و به طور کلی رفتارهای غیرکلامی از این دست، زبان طبیعی کودک است.

راهکارها:

1.دختر شما دو ساله است و هنوز خیلی کوچک است و کودکان در سنین زیر ۴ سالگی وابستگی‌های زیادی به شما دارد و این کاملا طبیعی است.

2.از حضور افراد نزدیک به کودک (مثل مادربزرگ) در منزل بهره بگیرید و ساعاتی را که کودک با این افراد می‌گذراند، به کارهای خودتان بپردازید و اجازه دهید دخترتان زمان هایی را با آن‌ها بگذراند.

3.از زمان‌های حضور پدر در خانه استفاده کنید و به کارهای خودتان بپردازید. اما در عین حال توجه کنید که کودک در این سن بیشترین نیاز و وابستگی را به شخص شما دارد.

4.با کمی خلاقیت تلاش کنید که کارهایتان را در کنار کودک پیش ببرید. مثلا اگر مشغول آشپزی هستید، قابلمه و قاشق و به طور کلی ابزارهایی که میتواند برایش جذاب باشد را جلویش بگذارید تا با آن ها مشغول شود و در عین حال از بودن در نزدیکی شما لذت ببرد و احساس امنیت کند.

5.بغل کردن را تبدیل به بازی کنید و هر چند دقیقه یکبار همدیگر را در آغوش بگیرید. محبت زیادی را نسبت به دخترتان داشته باشید و مدام با بغل و ابراز کلامی و نوازش او را مورد محبت خود قرار دهید.

بخوانید  هیجان کودک و ارتباط لمسی

6.اگر جای خواب کودک را از خود جدا کردید، دوباره کنار خودتان برگردد و این مسئله کمک می کند احساس امنیت او بیشتر شده و نیاز عاطفی اش هم برطرف می‌شود.

7.زمان‌های با کیفیتی را برای بازی با دخترتان اختصاص دهید. با بازی، بخش زیادی از توجه و محبتی که کودک نیاز دارد را به او داده اید. کتاب الکترونیک «قصه های آبی» و «بازی دست ورزی با خانواده» کمک زیادی برای طراحی بازی‌های جذاب و متنوع به شما می کند.

قصه های آبی:

دست ورزی با خانواده: