خجالتی بودن کودک

مشاور: مائده جهانگیری

پرسش:

سلام خسته نباشید من یه دخترشش سال ونیم که کلاس اول هست ویه پسر دو ساله دارم دخترم بعضی وقتاخیلی عصبی میشه ومن از این بابت خیلی ناراحتم و اعتماد به نفس ایشون نسبت به هم سن وسال های خودش پایین تره وخجالتی هستش لطفا اگه میشه منو راهنمایی کنین ممنون

توصیف:

شما احساس میکنید که دختر کلاس اولی شما دارای اعتماد به نفس پایین و خجالتی است و به دنبال راهکار هستید.

ریشه:

۱. ممکن است توجه زیاد شما به فرزند دوم، باعث بروز این مشکل در دخترتان شده است.
۲. حمایت زیاد ما از فرزندمان و ندادن استقلال به کودک، باعث می‌شود کودکمان همیشه وابسته باشد و احساس خوبی نسبت به خود نداشته باشد.
۳. مقایسه کودک با دوستان همسنش ‌و عنوان کردن خجالتی بودن و …. تاثیر مخربی در روحیه کودک دارد.
۴. امر و نهی بیش از حد در پایین آمدن اعتماد به نفس کودک، نقش بسزایی دارد.

راهکارها:

1. به او اجازه انتخاب دهید. مثلا برای لباس پوشیدن، به او دو حق انتخاب بدهید و اجازه دهید خودش انتخاب کند.

2.فرصت هایی را ایجاد کنید که بتوانید تصویر جدیدی از فرزندتان به او ارائه دهید. مثلا: چقدر خوبه که شما حواست به خواهرت بود زمانیکه من توی آشپزخونه بودم.

3.پذیرش احساسات کودکمان نیز یکی از راهکارهاست. اینکه لازم است احساسات کودک را هنگامی که خجالت میکشد درک کنیم و با گفتگو، به او احساس امنیت دهیم.

4.سعی کنید برای دخترتان وقت اختصاصی بازی و گفتگو قرار دهید و با سپردن فرزند کوچکتر به پدر، ساعات مادر و دختری برای خود در هفته تعریف کنید و گاهی با آرامش از او سوال کنید که چرا دوست ندارد جلوی بقیه صحبت کند و چه فکری می‌کند.

بخوانید  سوال 496

5.امر و نهی خود را به حداقل برسانید و سعی کنید با سپردن مسئولیت های کوچک به او و توصیف کردن کارهایش به او اعتماد به نفس دهید.
مقاله ی زیر به شما کمک میکند :

6.میتوانید جایی را در خانه به کارهای او اعم از نقاشی یا کاردستی و … اختصاص دهید.

خیلی مهم است که به این نکته توجه کنید: هر کودک یک پروژه منحصر به فرد برای خودش است و نباید به هیچ عنوان او را با همسالانش مقایسه کنیم.