تکرار کارهای کودکان

مشاور: خانم صفایی

پرسش:

سلام. پسر ۵ ساله‌م بعد از تولد خواهرش، کارهای بچه‌گانه خواهرشو تکرار می‌کنه و الگوبرداری می‌کنه؟ لطفاً بگید چاره چیه؟

توصیف:

با پسر ۵ ساله ای که کارهای خواهر کوچکترش را تکرار می کند چه برخوردی کنیم؟

ریشه:

۱. کودکان در سنین زیر ۷ سال به دلایلی مثل: ابراز وجود، یادگیری، کشف دنیای پیرامون، کارها و رفتار دیگران را تکرار میکنند و این مسئله در سن کودک شما تا حدی طبیعی ست.
۲. سبک زندگی امروزی موجب شده است والدین توجه زیادی به جزییات رفتار کودک داشته باشند و درنتیجه در مورد هر مسئله ی کوچک یا طبیعی نگران شوند.
۳. گاهی اوقات والدین با آمدن فرزند کوچکتر و رسیدگی به فرزند بزرگتر خود کمتر توجه میکنند؛ هم چنین توجه ای که قبلا برای خود او بوده هم اکنون بین دو نفر تقسیم شده است و این مسئله کودک را می آزارد و موجب میشود رفتاری انجام دهد که دوباره توجه والدین را به خودش جلب کند.

راهکارها:

1.بهتر است هنگامی که می بینید فرزندتان رفتار خواهرش را تکرار میکند حساسیت و واکنشی نشان ندهید و تذکری در این مورد به او ندهید.

2.میتوانید همان موقع به صورت غیر مستقیم با پیشنهاد بازی یا فعالیت دیگر حواس او را از این کار پرت کنید.

3.این کارگاه میتواند برای شما مفید باشد.
https://kachi.chamraniha.com/product/workshop-new-child/

#کارگاه_مجازی
#مهمان_ناخوانده_فرزند_بزرگتر

4.سعی کنید در طول روز به فرزند اولتان توجه زیادی نشان دهید او را ببوسید و در آغوش بگیرید بگویید دوستش دارید و به او افتخار میکنید.

5.هر دو والد برای هر دو فرزندتان وقت اختصاصی بگذارید مادر و پسری با هم آشپزی کنید، همسرتان و پسرتان پدرو پسری بیرون بروند و بستنی بخورند بازی های مختلف مثل دنبال بازی، جنگ بالشی، آب بازی انجام دهید.

بخوانید  خجالتی بودن و مدرسه

6.اگر برای فرزند کوچکترتان تولد و جشنی میگیرید سعی کنید که برای فرزند بزرگترتان هم فعالیتی تعریف کنید و مسئولیتی بدهید، به همراه پسرتان برای خواهر یا برادرش هدیه ای درست کنید، باهم برایش کیک بپزید و نشان دهید که به او هم توجه دارید.

7.به هیچ عنوان فرزندانتان را با هم مقایسه نکنید این کار موجب حس بد به دیگری، تخریب عزت نفس و آسیب روحی برایشان میشود.