کوتاهی در مسئولیت

مشاور: مهدیه جعفریان

پرسش:

دختر بالای ۷ سال ام قبلاً که کوچکتر بود مسئولیت‌های تکالیفش را به درستی انجام می‌داد اما الان که بزرگ تر شده این کار را کمتر انجام می‌دهد و انگیزه کمتری دارد. چطور باور بکنم که انگیزه بیشتری داشته باشد؟!

توصیف:

با بچه های بالای ۷ سال چطور باید برخورد کرد تا انگیزه بیشتری برای انجام مسئولیت‌هایشان داشته باشند؟!

ریشه:

۱_ گاهی اوقات آموزش‌های زود هنگام به بچه های زیر هفت سال باعث می‌شود که در هفت سال دوم زندگی انگیزه کافی نداشته باشند. لذا به درستی تکالیف خود را انجام نمی‌دهند.
۲_ گاهی وقت ها والدین اهمیت بسیار زیادی برای درس قائل هستند و سعی دارند کودک را با تذکر دادن نسبت به اهمیت درس آگاه کنند. این کار باعث می‌شود کودک نسبت به انجام کارها علاقمندی کمتری نشان دهد.
۳_ عدم تخلیه هیجان بچه‌ها، مدام پای تلویزیون و گوشی نشستن و… خود به خود انگیزه درونی بچه‌ها را پایین می‌آورد. در نتیجه برای نشستن و انجام تکالیف همکاری لازم را نخواهند داشت.

راهکارها:

1.بهتر است که به فعالیت های متفرقه ها هم توجه کنید. وقتی تاکید شما تنها روی مسئله درس خواندن باشد کودک احساس بی میلی نسبت به این مسئله پیدا می‌کند و بازیگوشی بیشتری نشان می‌دهد.

2.می‌توانید با هم بازی‌های مختلف و مورد علاقه او را انجام دهید، با هم کاردستی درست کنید، نجاری یا آشپزی کنید و… .

3.دقت کنید مسئولیت هایی که به فرزندتان می‌دهید مطابق با علایق او باشد و اجازه دهید تجربه‌های جدید داشته باشد.

4.با نظر فرزندتان برنامه طول روزتان را روی کاغذ بنویسید یا نقاشی کنید. برنامه‌های متنوعی مثل بازی، آب بازی، انجام تکالیف، تلویزیون، کمک در آشپزی و … دقت کنید که زمان تکلیف نوشتن کوتاه باشد در عوض تعداد نوبت‌های تکلیف را بیشتر کنید (به جای یک ساعت پشت سر هم انجام تکلیف، دو سه یا چهار بازه زمانی تکالیفش را انجام دهد و بین تکالیف کارهای دیگری را انجام دهد)

بخوانید  سوال 451

5.در شرایط فعلی کرونا، پایین آمدن انگیزه بچه‌ها، امری طبیعی است. ارتباط با همسالان، بیرون و تفریح رفتن و… کارهایی است که به افزایش انگیزه بچه‌ها کمک می‌کند.

6.کارگاه عزت نفس در سایت چمرانی ها می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

#کارگاه_مجازی #عزت_نفس