غر زدن

مشاور: مهدیه جعفریان

پرسش:

فرزند بالای ۷ ساله ای دارم. میخواستم بپرسم اگر با غر زدن کاری را انجام می‌دهد اشکالی دارد یا گوشزد کنیم که غر نزند؟

توصیف:

اگر بچه‌های بالای ۷ سال هنگام انجام کاری که به آنها سپرده شده غر بزنند، چطور باید با آنها برخورد کنیم؟!

ریشه:

۱_ بیشتر افراد در مقابل تغییر کردن، مقاومت می‌کنند و این موضوع یک مسئله طبیعی است.
۲_ گاهی وقت‌ها والدین به خاطر زده نشدن کودک از مسائل هرجا فرزندشان غر میزند، شرایط را عوض می‌کنند و اجازه نمی‌دهند بچه‌ها با سختی کارها آشنا شوند، و ناکامی را تجربه کنند و این باعث می‌شود کودک راحت طلب شود.

راهکارها:

1.بهتر است برای شروع مسئولیت‌هایی را به فرزندتان بدهید که علاقه بیشتری به آن نشان می‌دهد. وقتی مسئولیت را به او دادید سعی کنید تذکری در این مورد به او ندهید و اجازه بدهید همه مسئولیت کار را خودش بپذیرد. این مسئله باعث می‌شود که کودک شما احساس کند که او و مسئولیتش برای شما جدی هستند. مثلاً وقتی وظیفه نان خریدن را به پسرتان می دهید، بهتر است در مورد بردن پلاستیک یا وسیله‌ای که نان را در آن می گذارد به او تذکری ندهید و اجازه بدهید خودش این کار را انجام بدهد.

2.دقت کنید که مسئولیت ها در حد توان فرزندتان باشد.

3.اجازه دهید که فرزندتان جوانب مختلف یک کار را تجربه کند و خودش به راهکار درست برسد.

4.حتماً با کودکتان در مورد این موضوع همدلی کنید. مسئولیت پذیری برای بزرگترها هم به نوعی سخت است. کودک شما ممکن است زمانی غر بزند اما اگر شما با او همدلی کنید بعد از مدتی مسئولیتش را می‌پذیرد و کمتر غر میزند. می‌توانید به او بگویید: میدونم کاری که میخوای انجام بدی سخته، اما هر کدوم از ما یک مسئولیتی داریم و این مسئولیت شماست. من مطمئنم که از پسش بر میای.

بخوانید  سوال 495

5.گاهی وقتها می توانیم به فرزندمان کمک کنیم تا مسئولیتش را راحت‌تر انجام بدهد و نگرانی کمتری در مورد انجام مسئولیتش داشته باشد.

6.کارگاه عزت نفس می تواند به شما اطلاعات زیادی در این مورد بدهد.