استعدادیابی

مشاور: مهدیه جعفریان

پرسش:

فرزند بالای ۷ سال ای دارم که به خواندن شعر و شعر گفتن بسیار علاقه مند است. چطور باید بچه ها را به سمت استعدادهایشان سوق داد؟!

توصیف:

چطور باید کودکان را به سمت استعدادهایشان هدایت کرد؟!

ریشه:

۱_ یکی از دغدغه های والدین رشد استعدادها و توانایی فرزندشان است. این دغدغه در مورد بچه های مختلف متفاوت است و باید متناسب با ویژگی های کودک باشد.
۲_ گاهی وقت ها والدین عجله زیادی برای پرورش استعداد فرزندشان دارند و این موضوع باعث می شود کودک کمی دچار بی علاقگی شود.

راهکارها:

1.می توانید برای شروع خودتان به عنوان پدر و مادر بیشتر در این فضا حضور داشته باشید. بیشتر مطالعه کنید و بیشتر در این فضا به تفریح بپردازید.

2.در فضای بسترهای مناسبی برای استعداد های فرزندتان ایجاد کنید. کتاب خواندن، فیلم دیدن، کلاس رفتن و بهره بردن از همنشینانی که به این فضا علاقمند هستند می تواند در جهت افزایش علاقه کودک شما موثر باشد.

3.بهتر از تاکید زیاد و مستقیم نسبت به سوق دادن کودک به فضای شعر نداشته باشید. وقتی کودک نتیجه کارش را به شما نشان می دهد، حتما کارش را با جزئیات توصیف کنید. این کار باعث می شود کودک متوجه جدی بودن کارش در نظر شما بشود.

4.حفظ کردن شعرهای مختلف و مشاعره خانوادگی برای بچه‌ها پیشنهاد می‌شود. این کار هم در آنها علاقه‌مندی ایجاد می‌کند، سرگرمشان کرده و یک فضای شاد و صمیمی خانوادگی ایجاد می‌کند.

5.صرف دیدن علاقه به یک موضوع در کودک نباید باعث شود که از نیازهای دیگر روحی او غافل شویم. نیازهایی مثل بازی کردن، ورزش کردن و…

بخوانید  سوال 373

6.نکته مهم دیگر اینست که پیدا کردن استعداد فرزندان در این بازه سنی زمان بر است. لذا تجربه کردن چیزها و فعالیت‌های مختلف به آنها در کشف و بروز استعدادهایشان کمک می کند. پس برای تجربه فعالیتهای مختلف، بستر مناسب فراهم کنید.