نماز خواندن

مشاور: فاطمه فیض آبادی

پرسش:

وقتی دختر ۱۰ ساله م فقط ادای نماز رو در میاره و میبینم اصلا الفاظ رو نمیگه وسوره رو نمیخونه… به روش بیارم ؟

توصیف:

شما می خواهید بدانید که آیا به دختر ۱۰ ساله تان که فقط ادای نمازخواندن را درمی آورد و الفاظ را نمی گوید تذکر بدهید و به رویش بیاورید یا خیر….

ریشه:

۱) یکی از دغدغه های والدین، تربیت دینی فرزندانشان است و از طرفی می دانند که از جمله آموزه های مهم در تربیت دینی فرزندان، نماز می باشد، به همین خاطر برای نمازخوان شدن فرزندانشان، تلاش های مختلفی می کنند و گاها حرص و جوش هایی می خورند.
۲) برخی والدین از روزی که فرزندانشان به سن تکلیف می رسند، فرزندانشان را مکلفان کاملی می دانند که می بایست تمامی واجبات را تمام و کمال انجام دهند.
۳) کودکان از کسانی که بیشتر به آنها علاقمند هستند، الگو می گیرند.
۴) گاهی والدین اصرار به انجام نماز فرزندانشان در زمانی معین دارند و این باعث زده شدن بچه ها و نمایشی نمازخواندن آنها می شود.
۵) خیلی وقت ها کودکان مفاهیم نماز را متوجه نمی شوند و نمی دانند برای چه باید الفاظی را تکرار کنند.

راهکارها:

1.این خیلی خوب است که برای نمازخوان شدن دخترتان دغدغه دارید، اما این موضوع را در نظر بگیرید که دغدغه هایتان موجبات امر و نهی را فراهم نکند، یعنی جهت نمازخوان کردن فرزندتان او را مجبور به خواندن نماز و تکرار آن کنید.

2.با دخترتان دوست باشید، زیاد به او محبت کنید، ساعاتی از روز را درباره اتفاقاتی که افتاده و یا کارهایی که قرار است انجام دهید، با او صحبت کنید، بکن نکن ها را در خانه کمتر کنید و در صورتیکه در خانه حساسیت هایی درباره ی تمیزی یا کثیفی دارید به حداقل برسانید تا رابطه ی شما با دخترتان صمیمی تر شود و منجر به لجبازی و یا کدورت بینتان نشود، معمولا کودکان کسانی را الگوی خود قرار می دهند که دوستش دارند.

بخوانید  سوال 397

3.اجازه بدهید هر زمان که دخترتان خودش می خواهد نمازش را بخواند، زمان هایی که خسته و یا حوصله ندارد و یا مشغول بازی یا تماشای تلویزیون است، در همان زمان او را اجبار به نماز خواندن نکنید، بگذارید سر حوصله نمازش را بخواند.

4.می توانید به دخترتان پیشنهاد بدهید که باهم نمازهایتان را به جماعت بخوانید.

5.می توانید از کارگاه تربیت دینی ۲ نیز کمک بگیرید

6.بچه‌ها در این سنین تحت تاثیر همسالان خود هستند. بهتر است با خانواده‌هایی که دختر همسن فرزندتان دارند رفت و آمد مداوم داشته باشید و زمینه دوستی‌شان را فراهم کنید.

7.دیدن کارگاه حد و مرز اجبار در دینداری به شما توصیه می‌شود.