صحبت کردن در خواب

مشاور: زهرا شاه حسینی

پرسش:

سه فرزند دارم دو پسر ۱۸ و ۹ ساله و یک دختر 2سال و 9ماهه دارم،
دخترم در طی خواب شب خیلی حرف میزنه،تمام مسائل روز را تکرار میکنه
بازی،دعوا با برادرش.و اینقدر واضح حرف میزنه ک تا من جوابشو ندم اروم نمیشه،یعنی خوابه و داره خواب میبینه ولی منتظر جواب منه،مثلا میگه مامان ب امیرعلی بگو مدادم را بده،مامان بگووو بگووو ،اگر من نمگم همینطور نیگه و گریه و جیغ راه میندازه نصفه شبی.
من ک میگم بیا مامان جان داد ،بگیر،،اروم باش بخواب،،،میره ادامه خوابش و سانس خواب بعدی
واقعا نگران شدم،

توصیف:

حرف زدن یک دختر دوساله در خواب تا چه حد طبیعی است، به خصوص که تمام مدت در مورد ماجراها و مشکلاتی که با برادرش داشته صحبت میکند؟

ریشه:

○ درگیری زیاد کودکان در طول روز باهمدیگر، باعث ناراحتی دخترتان در شب شده است.
به طور کلی شرایط روز، درصد زیادی از کیفیت خواب شب انسان، به خصوص بچه ها را تعیین میکند.
○ زمان نگذاشتن خانواده برای هر کدام از کودکان به طور فردی و با توجه به سن آنها و ندیدن کودک، او را از نظر عاطفی دچار مشکل کرده است.
○ فاصله ی سنی زیاد دخترتان با برادرانش، باعث شده نیاز های متفاوت و دور از هم داشته باشند. لازم است نیاز های متفاوتش دیده شده و برایش برنامه ریزی شود.
○ ارتباط نداشتن با گروه همسالان دخترتان و نیاز او به بازی، باعث شده دخترتان تمام نیازهایش را با برادر ۹ ساله اش تامین کند و کار سخت شود.
○ طرفداری بیشتر از فرزندکوچکتر توسط والدین، باعث ناراحتی فرزند بزرگتر و به دنبال آن اذیت کردن فرزند کوچکتر می شود.
○ سرگرم نبودن کودکان و برنامه نداشتن آنها، باعث درگیری زیادشان میگردد.

بخوانید  همه چیش خوبه فقط ناخن می کنه

راهکارها:

1.داشتن برنامه جدی، در حد دو تا سه بار در هفته برای حضور دخترتان در جمع همسالانش خیلی کمک کننده است.
نیاز به بازی در سن زیر ۷ بسیار جدی است و بهترین همبازی برای آنها کودکان هم سنشان می‌باشد.

2.گذاشتن زمان روزانه برای بازی با دختر ۲ ساله و پسر ۹ ساله تان، هم به صورت جدا جدا و هم به طور مشترک به بهبود روابطشان کمک می کند.

3.طرفداری نکردن از هیچ کدام از کودکان در هنگام درگیری ها و ترجمه کردن حرف کودکانتان برای همدیگر بدون بیان جملات امر و نهی مانند: نزن، نگیر و… و با گفتن جملاتی مانند: فکر میکنم این بازی رو دوست نداره، بیا بپرسیم ببینیم چه بازی دوست داره؟ یک اصل مهم است.

4.مطالعه کتاب خواهرها و برادرهای سازگاربه شما اطلاعات خوبی می‌دهد.

5.بیرون بردن هر دو کودکتان باهمدیگر به دفعات زیاد و حضور در طبیعت، پارک، غلت زدن روی چمن ها، بازی های متناسب و… باعث آرامش هر دو کودکتان میشود.

6.ایجاد بازی های هیجانی مناسب در خانه مانند دویدن، پریدن، پرتاب توپ در سبد، قلقلک دادن، پرتاب بالش به هم و… باعث تخلیه ی انرژی کودکانتان و کم شدن درگیری ها میگردد.البته در نظر داشته باشیدکه توان کودک ۲ ساله تان کمتر است و لازم است مدیریت کنید

7.ایجاد شرایط آرامش در خانه قبل از زمان خواب، دراز کشیدن در کنار دخترتان (و حتی پسر ۹ ساله تان)، در آغوش گرفتن او و خواندن قصه، باعث خواب راحت و آرام او میشود.

8.توجه داشته باشید که به دلیل اختلاف سنی زیاد بین دختر ۲ ساله تان با پدر ومادر و برادرهایش، دنیاها و نیازهای او با شما فاصله زیادی دارد و فشار زیادی روی کودک ۲ ساله تان هست.
در مورد پسر ۹ ساله تان، لازم است دید خود را نسبت به او بسیار مثبت کنید. این دید که خواهرش را اذیت میکند نداشته باشید و به او محبت کنید.
در مورد دختر ۲ ساله تان لازم است در حد توان، خود را به دنیای او نزدیک کرده تا کشف کنید چه چیزهایی او را خوشحال میکند.
حتما با تلاش و دغدغه ای که دارید به بهترین راه حل ها خواهید رسید.

بخوانید  زمان از پوشک گرفتن