زمان از پوشک گرفتن

مشاور: زهرا مرزانی

پرسش:

من پسرم ۳ سالشه بنظرتون وقتشه ازپوشک بگیرمش …واینکه چطوربگیرم چندهفته طول میکشه
دراین مدت باید جایی نرم
شبا هم پوشکش کنم یانه

توصیف:

آیا بچه ی سه ساله باید از پوشک گرفته شود یا نه؟ چطور این کار انجام شود؟

ریشه:

1.ریشه مساله عدم شناخت کافی از فرزند است که آیا می تواند بدون پوشک هم به دست شویی برود یا هنوز به این مرحله نرسیده و همچنین بالا رفتن سن فرزندتان شما را برای جدا کردن او از پوشک نگران کرده است.
2. به طور کلی چند عامل تعیین کننده برای از پوشک گرفتن وجود دارد: اینکه چندساعت پوشک بچه خشک باشد. کودک توانایی گفتن دستشویی را داشته باشد و …
3.شرایط روحی و جسمی مادر در این دوره خیلی مهم است. استرس و اضطراب مادر روی کودک اثر سوئی می‌گذارد و این کار را با مشکل مواجه خواهد کرد.

راهکارها:

1.می‌توانند یک بار این موضوع را با خودش مطرح کنید و برنامه ای برای دست شویی داشته باشید مثلا حباب بازی، بازی با کاشی ها و … که بچه نسبت به این محیط عادت کند.

2.الان در سن خوبی برای مطرح شدن قرار دارد، یک هفته سعی کنید جایی نروید و در منزل خود بمانید و کمترین تذکر را به او برای دستشویی رفتن بدهید و بیشتر صرفا به او یاد آوری کنید الان وقت این بازی تو دست شوییه.

3.سعی کنید در این دوره اصلا نگران و مضطرب نشوید. همچنین اسباب کشی، مهمانی رفتن های زیاد یا مهمان آمدن نداشته باشید.

بخوانید  چالش بین کودکان

4.ممکن است در این دوره کودک گاهی دچار خطا شود. اصلا به روی او نیاورید و او را حساس نکنید. فقط بگویید بریم لباس عوض کنیم. در مورد خطا و از پوشک گرفتنش با کسی در حضور کودک صحبت نکنید تا حساس نشود.

5.ابتدا در طول روز او را از پوشک بگیرید و به فواصل زمانی منظم او را به دستشوی ببرید.

6.حتما در فصل گرم سال این کار را انجام دهید و در طول این مدت غذاهای سرد و آبکی کمتر به او بدهید.

7.ولی اگر فرزند شما با شما به شدت مقابله می کند و دچار اضطراب شود خوب است که فرصت بیشتری به او بدهید و بدون گرفتن او از پوشک همین بازی ها یا بازی با صابون های مختلف و رنگ بازی و … را در فضای دست شویی انجام دهد تا نسبت به محیط دستشویی ترس یا نگرانی نداشته باشد.