زمان از پوشک گرفتن

مشاور: زهرا مهدیان

پرسش:

پسرم دوسال و پنج ماهشه و هنوز از پوشک نگرفتمش.
خودم هم دوقلو باردارم و تازه ماه چهارم تموم شده، تا حالا ویار شدید داشتم و اصلا امکانش نبود از پوشک بگیرمش، الان هم خیلی سنگین شدم و هرچی بگذره وضع بدتر میشه.
بنظر شما چه زمانی و با چه روشی پروژه از پوشک گرفتن رو شروع کنم؟

در ضمن خبر نمی کنه که جیش دارم. فقط وقتی شماره دو رو داره انجام میده میگه دارم پس میدم
میبرمش دستشویی بهش بگم جیش کن متوجه میشه اما چندماه پیش متوجه نمیشد.

توصیف:

زمان مناسب برای از پوشک گرفتن چیست با توجه که الان هم باردارهستید؟

ریشه:

1.نگرانی شما در مورد این مساله، به خاطر شرایط جدیدتان است. اما زود گرفتن کودک از پوشک بدون آمادگی، نتایج بدتری خواهد داشت. هم اکنون سن مناسب برای از پوشک گرفتن فرزندتان نیست؛ به خصوص که فرزندتان پسر است. ما قبل از 3 الی 3.5سالگی این کار را توصیه نمی‌کنیم.
2. شرایط بارداری و به دنیا آمدن فرزند جدید خودش می‌تواند به اندازه کافی فرزند شما را دچار چالش کند بنابراین اقدام برای از پوشک گرفتن در حال حاضر به صلاح نیست.
3.شرایط روحی و جسمی مادر برای دوره از پوشک گرفتن کودک یک شرط است. قطعا ناراحتی شما به فرزندتان منتقل خواهد شد و روند را سخت تر خواهد کرد.

راهکارها:

1.کودک زمانی برای از پوشک گرفتن آماده می شود که چند شب، پوشک او خشک باشد و ماهیچه های مثانه برای نگهداری آماده باشد؛ معمولا حدود سه سالگی.
با توجه به شرایط شما، از آنجایی که هم الان توانایی لازم را ندارید و هم همزمان با سه سالگی، فرزندانتان به دنیا می آیند، می توانید تا سه و سال نیمگی این کار را به تاخیر بیاندازید.

بخوانید  هرکاری می کنم روسری سرش نمی کنه!

2.زمانی را انتخاب کنید که برای مدت زیادی در خانه هستید و قصد مهمانی های زیاد و یا مسافرت را ندارید.

3.همراه کودک به خرید بروید و لگن های آموزشی مخصوص این کار را با حضور خود کودک تهیه کنید.

4.همراه کودک خود به خرید بروید و لباس زیر بخرید. به او قدرت انتخاب دهید و اجازه دهید خودش رنگ و مدل لباس را انتخاب کند.

5.از ابزار قصه و نمایش استفاده کنید. مثلا می توانید با مقوا یک پوشک و یک لباس زیر بسازید و با آن ها نمایش بدهید. از کودک بخواهید یکی را انتخاب کند.

6.فضای سرویس بهداشتی را با کمک خود کودک، جذاب کنید. چسباندن برچسب‌های مختلف، رنگ کردن دیوار با رنگ انگشتی می تواند به جذاب کردن کمک کند

7.از فرزندتان جلوی پدرش تعریف کنید و کارش را بزرگ جلوه دهید

8.اگر فرزندتان نتوانست خودش را نگه دارد، به هیچ وجه او را دعوا نکنید. با مهربانی با او برخورد کنید. برخورد تند، می تواند لجبازی کودک را در این زمینه تقویت کند.

9.احتمال خطا برای کودک همیشه وجود دارد. نوع برخورد مادر و مواجهه با این مساله، می تواند این خطا را کاهش و یا افزایش دهد.
تمایل خود کودک، به تنهایی نمی تواند دلیل مناسب برای از پوشک گرفتن باشد. زیرا احتمال بازگشت او وجود دارد.
مهم ترین مساله، صبر و حوصله ی شماست.
ممکن است این روند یک هفته تا یک ماه طول بکشد. اصلا عجله نکنید و کودک خود را با دیگران و حتی فرزند قبلی خود مقایسه نکنید.

10.حتما از یک نفر، مثل پدر، خاله یا مادربزرگ کمک بگیرید تا زمانی دو قلوها را نزد آنها بگذارید و برای فرزند اولتان بتوانید وقت بگذارید.

بخوانید  سوال 505