ورود فرزند جدید

مشاور: مطهره یعقوبی

پرسش:

سلام. وقت بخیر دختر ۴ سال و ۶ ماهه ای دارم با شخصیت حساس و کمی وابسته. رفتارش از ۶ ماه پیش که خواهرش به دنیا اومده حساس تر شده چی‌کار باید بکنم؟

توصیف:

نحوه برخورد با کودکی که به تازگی صاحب خواهر کوچک شده است چگونه باید باشد؟

ریشه:

۱_ورود فرزند جدید به خانواده یکی از نگرانی های بزرگ والدین است که مشکلاتی را همراه خود دارد.
۲_ گاهی اوقات والدین فکر میکنند فرزند اولشان رفتارهای غیر عادی از خود نشان میدهد، در حالیکه تغییر رفتار و بروز رفتارهای جدید، یک واکنش نسبت به تغییرات خانه می باشد.
۳_ مسائل مربوط به زایمان هم توان مادر را بسیار کم میکند؛ مثل یک فرد مریض که حالا باید از فرد ناتوان دیگری مراقبت کند.
۴_ رسیدگی به نوزاد وقت زیادی از مادر میگیرد، در نتیجه زمان کمتری را برای فرزند اول خود میگذارد و تحمل بی‌قراری و ناراحتی های او را ندارد.
۵_ فرزند اول برای آنکه بتواند دوباره جایگاه خود را به دست بیاورد، رفتارهای متفاوتی را از خود نشان میدهد که هم توجه والدین را به خود جلب کند و هم نیاز خود را بیان کند. خیلی اوقات کودکان از طریق رفتارهایشان، نیازهایشان را بیان می کنند.

راهکارها:

1.خوب است بدانید این روزها سخت است اما سختی همراه با شیرینی می باشد. در مرحله اول توکل بخدا کنید و توسل به ائمه داشته باشید که صبر و قدر تحمل شما افزایش پیدا کند و مطمئن باشید که خداوند هنگامیکه فرزند جدیدی را به خانواده ای عطا میکند، علاوه بر رزق مادی، رزق معنوی آن را هم میدهد. این رزق معنوی همان قدرت تحمل و صبر می باشد.

بخوانید  سوال 505

2.نقش پدر در این مرحله بسیار مهم است. پدر باید شرایط روحی و عاطفی مناسبی را برای مادر فراهم کنند. به زمان استراحت و خوراک همسر توجه ویژه داشته باشند تا مادر، بهبودی کامل را بدست بیاورند.

3.این فرصت را به خودتان و همسرتان و همینطور فرزند بزرگتان بدهید تا با شرایط جدید خو پیدا کنید.

4.سعی کنید بیشترین زمان را در طول روز برای فرزند اول خود بگذارید. همراه او پارک بروید. با او بازی کنید. برایش قصه بخوانید. با او حرف بزنید و به حرف هایش گوش دهید.

5.فعالیت هایی را در خانه طراحی کنید که ورود عضو جدید را برای فرزند اول شما لذت بخش کند. مثلا: برخی از کارهای نوزاد را به او واگذار کنید. در جمع از ویژگی های مثبت فرزند اول تان در نگهداری نوزاد تعریف کنید. از او بابت کمک به نگهداری نوزاد تشکر کنید. از او بابت صبر در تاخیر رسیدگی به نیازهایش تشکر کنید. او را بهترین خواهر دنیا بنامید. گاهی از زبان نوزاد با او صحبت کنید. از طرف نوزاد برای او هدیه بخرید.

6.میتوانید قصه هایی در مورد بدنیا آمدن فرزند جدید باهم دیگر بخوانید.

7.اگر فرزندتان حساسیتی نسبت به خواهرش نشان داد یا از بودن او ابراز ناراحتی کرد با او همدلی کنید و سعی نکنید دلایل منطقی برایش بیاورید که در او حالت عذاب وجدان ایجاد کند.

8.مطالعه کتاب خواهر و برادر سازگار را به شما پیشنهاد میکنم.