شیطنت خواهرانه

پرسش:

دختر هفت ساله ای که به عنوان شیطنت دوست داره با برادر کوچکترش که پوشک میشه بره دستشویی رو چطوری باید رفتار کرد؟ میگه وقت دستشویی خودمو میپوشونم نبینه خیلی دوست دارم با هم بریم دستشویی.

توصیف:

با دختر ۷ ساله ای که از روی شیطنت دوست دارد با برادرش به دستشویی برود چطور رفتار کنیم؟

ریشه:

خیلی از والدین بخاطر نگرانی از تربیت جنسی فرزندانشان، عوض کردن پوشک، دستشویی رفتن، لباس پوشیدن و… را به شکل های مختلف برای کودکان موضوع می کنند و با تذکر و منع های مختلف، کودکان را نسبت به این مقوله حساس می کنند.

راهکارها:

1.به هیچ طریقی تذکر و حساسیت خود را به کودک منتقل نکنید. مثلاً نگویید : نباید داداشتو ببینی! سریع لباس بپوش کسی نبینتت! رو تو بکن اونور که نبینی و….
حتی گاهی بچه ها از روی حالت چهره و تُن صدای ما هم متوجه ی حساسیت هایمان می شوند.

2.بازی هایی مثل آب بازی، کف بازی، حباب بازی، رنگ بازی را در حمام و دستشویی فراهم کنید تا دختر و پسرتان با هم بازی کنند. مهم است در انجام این بازی ها آزاد باشند و از آن لذت ببرند.
کتاب الکترونیکی زیر ایده های خوبی به شما می دهد؛
https://kachi.chamraniha.com/product/ebook-ghesehaye-abi/

3.گاهی می توانید بازی های جذابی را فراهم کنید که یکی از بچه‌ها به آن بازی مشغول باشد و دخترتان مجبور شود سریع برود دستشویی و برگردد تا بازی را از دست ندهد.

4.در موقعیت فعلی شما باید حساسیت کودک نسبت به این موضوع را کم کنید و خیلی مهم است که هیچ توضیحی راجع به این کار دخترتان به او ندهید. گفتن عباراتی مثل اینکه (زشته و خدا دوست نداره و…) هیچ کمکی به حساسیت زدایی دخترشما نمی کند. فقط کافیست مدتی را صبر کنید و ان شالله با روش های جانبی مثل بازی و حواس‌پرتی این روند اصلاح خواهد شد.

بخوانید  بازی های درسی فارسی پنجم دبستان

5.دیدن کارگاه تربیت جنسی به شما توصیه می‌شود.
https://kachi.chamraniha.com/product/workshop-jensi2/