ابراز علاقه کودک

مشاور: مریم صادق پور

پرسش:

کودکی در مهد داریم که بچه ها رو بغل کرده و بلند میکند (هر دو دختر)
حتی گاهی موجب آزار فرد بغل شونده است به علاوه مثلاً در خاله بازی فرد را به عنوان کودک خود می خواباند روی آن می افتد و صورت خود را نزدیک صورت او می‌برد گاهی اوقات سایر بچه ها نیز از او تقلید می کنند! چه باید بکنیم؟

توصیف:

درباره ی دختری که در مهدکودک دوستانش را خیلی محکم بغل می کند و باعث اذیت آنان می شود چه رفتار و واکنشی مناسب است؟

ریشه:

۱. گاهی والدین و اطرافیان به سبب دوست داشتن زیاد کودک، او را سفت و محکم بغل می کنند و این سبب می شود کودک هم بخواهد این کار را تکرار و روی بقیه امتحان کند.
یعنی در کل راهی برای ابراز محبت است.
۲. برخی از کودکان خیلی عاطفی هستند و بروز احساسات زیادی دارند که خیلی هم خوب است و مشکلی ندارد و به تدریج بروز مناسب احساس را یاد می گیرند.

راهکارها:

1.هیچ واکنش منفی و بدی نسبت به این رفتار کودک نداشته باشید. به شیوه ی کودکانه به این قضیه نگاه کنید و ببنید که کودک دارد به بقیه محبت می کند اما مدل محبت کردنش ممکن است برای بقیه اذیت کننده باشد.

2.به کودک پیشنهاد بدهید که اگر می خواهد با فلانی دوست شود یا به آن ها نشان دهد که دوستشان دارد، از روش های دیگر هم می تواند استفاده کند : مثلاً برای دوستانش نقاشی بکشد، برای دوستانش کاردستی درست کند.

بخوانید  سوال 352

3.اگر دیدید که کودکی را محکم بغل کرده و برای آن اذیت کننده شده بدون اینکه به این موضوع اشاره کنید بگویید: خب حالا بیا بریم اون بازی رو با هم انجام بدیم. بیا ببینیم اون طرف چه خبره و…

4.به این کودک زیاد محبت کنید. مربی کودک را ببوسد، بغل کند و حتی به او پیشنهاد دهید که (من میتونم روزی یه بار تو رو سفت بغل کنم و فشارت بدم و…)

5.واکنش طبیعی بچه های دیگر به تدریج این رفتار را تعدیل می کند. شما هم به عنوان مربی وقتی می بینید بقیه از بغل کردن اذیت می شوند ورود کنید و بگویید : آخ فکر کنم دوستت این بازی رو دوست نداره، فکر کنم دستاش درد گرفته…
با این مدل واکنش ها به تدریج خودش یاد می گیرد که این مدل محبت کردن خیلی خوشایند دیگران نیست!