وابستگی نوجوان به دوست

مشاور: مطهره یعقوبی

پرسش:

دختر خانم ها در سن نوجوانی به همجنس خود خیلی وابسته میشوند، باید چه کار کرد؟

توصیف:

نحوه برخورد با نوجوانی که به دوست همجنس خود وابسته شده است، باید چگونه باشد؟

ریشه:

۱_ غالباً در دوران نوجوانی این مدل وابستگی ها به وجود می آید که به تدریج تعدیل می شود.
۲_ نوع ارتباط والدین با نوجوان در میزان وابستگی این دوستی ها تاثیر میگذارد. هر چقدر رابطه سردتر باشد، دوستی عمیق تر میشود.
۳_ محیط های اجتماعی محدود از جمله عوامل وابستگی شدید است. چون نوجوان افراد متنوع را نمی‌بیند و برخورد ندارد و دایره افرادی که با آنها تعامل دارد، محدود است.
۵_ گاهی کمبود اعتماد بنفس و احساس ضعف و نقص در نوجوان باعث می شود فقط با یکی دو نفر بتواند ارتباط بگیرد نیز تاثیر دارد.

راهکارها:

1.به فرزند خود محبت کنید. او را ببوسید، در آغوش بگیرید، محبت کلامی کنید. کارهای او را تایید کنید. با او صحبت کنید و به حرف های او گوش دهید.

2.ارتباط صمیمی والد همجنس بسیار موثری است. با هم پارک و کوه بروید، با هم خرید بروید، فعالیت های مادر دختری، مثل: آشپزی، کیک پزی، نوشیدنی های خوشمزه… درست کنید.
از خاطرات کودکی خودتان و کودکی او تعریف کنید. با هم کتاب بخوانید و فیلم ببینید.

3.محیط های اجتماعی متنوعی را ایجاد کنید تا تجربه ی ارتباط با دوستان متعددی را داشته باشد. مثلاً: مهمانی های خانوادگی، مهمانی دوستانه، رفت و آمد به مسجد و هیات، رفتن به پارک و کوه. مسافرت با افراد مختلف و…

بخوانید  سوال 470

4.دختر خانم ها در این سن نیاز شدید به تایید شدن دارند و همچنین دیده شدن. سعی کنید لباس های که برایش تهیه می‌کنید با انتخاب خودش باشد، از او تعریف کنید.ویژگی های خوب او را برای دیگران بازگو کنید. مثلاً: دخترم خیلی خوب از برادرش مراقبت مبکنه، یا چقدر این رنگ لباس بهت میاد و…

5.متناسب با سن، به او مسئولیت بدهید و در برخی از کارها از او مشورت بگیرید.

6.هر چه نوجوان عزت نفس بالاتری داشته باشد، کمتر دچار وابستگی های افراطی خواهد شد. برای آگاهی بیشتر در این مورد به کارگاه مجازی عزت نفس مراجعه بفرمایید :
https://kachi.chamraniha.com/product/workshop-ezatnafs/