بازی با کودک

مشاور: خانم صحتی

پرسش:

وقتی بچه همون لحظه که بازی رو از ما میخواد و ما موقعیتش رو نداریم برایش توضیح میدم من دوست دارم این بازی رو باهات انجام بدم و بعدا انجام میدم ولی اون قبول نمیکنه میگه همین الان باید چیکار کنیم؟

توصیف:

با بچه ای که زمانی که درخواست بازی دارد، در آن زمان امکان بازی نیست و برایش توضیح داده می شود و قبول نمیکند چه کنیم.

ریشه:

۱. در بچه های زیر ۷ و به خصوص زیر ۵ سال درک این موضوع که الان امکان بازی نیست و چرایی اش سخت است. والدین در این زمان معمولا مستاصل می شود که چه کند که فرزندش ناراحت نشود و هم بتواند به کارش برسد
۲. بچه ها ممکن است با وعده های والدین پیش رفته باشند و زمان کافی و با کیفیت از آن ها دریافت نکرده باشند و به همین علت از بازی با والدین سیراب نشده باشند.

راهکارها:

1.خوب است به جای توضیح مسئله به فرزندتان، برای او بستر مناسب بازی فراهم کنید تا بتواند در آن زمان به سرگرم باشد و به فعالیت مورد علاقه اش برسد تا زمان شما خالی شود. بستر هایی مثل نقاشی روی کاغذ رولی بزرگ، آرد بازی، وسایل بازیافتی و حتی مشارکت با شما در آشپزی و امور خانه و …

2.خوب است در این زمان ها به او تذکر ندهید و بگذارید آزادانه در خانه بازی کند تا برای بازی بدون تذکر به شما پناه نیاورد.

بخوانید  سوال 529

3.می توانید با بیان کودکانه و جذاب به او پیشنهاد دهید. مثلا این کارتون رو که دیدی و تموم شد منم میام باهات بازی میکنم و سعی کنید به این حرف تان پایبند باشید.

4.خوب است با او در زمان هایی که می توانید بازی های بی قاعده و قانون انجام دهید و زمانی که در اختیار او هستید به کار دیگری مشغول نباشید و کاملا در خدمت او باشید.مثلا گوشی و کتاب و تلوزیون و کار منزل را هم در حین بازی انجام ندهید.

5.بازی های هیجانی برای تخلیه انرژی او در زمان هایی که میخواهید با او بازی کنید پیشنهاد می شود.