بیماری گذشته کودک

مشاور: مریم صادق پور

پرسش:

پسری الان ۱۱ ساله است. از ۳ تا ۵ سالگی شیمی درمانی میشده و الان کاملا درمان شده. الان خودش نمیدونه که سرطان خون داشته ولی گاهی عکسی چیزی میبینه واسه اش سوال میشه چرا اینجوری بوده و… . خانواده اش باید بهش بگن یا لازم نیست؟ و چجوری بگن که تو روحیه اش تاثیر منفی نذاره ۴ فرزند داره این خانواده که این بچه ی اول خانواده اس خیلی عاقل هست و درک بالایی داره الان هم مدام باید چکاپ شه میره بیمارستان و چون مسئول بخش دوست پدرشه میگه داریم میریم پیش عمو چکاپ شم، هنوز نمیدونه برای چی و…؟ خانواده میگن باید بگیم بهش؟ میگن دوست نداریم در آینده غریبه ای به نحوی بگه که آسیب ببینه. از نزدیکان درجه یک کسی سابقه این بیماری رو نداره ولی توی فامیل هستن که یا درگیرن یا فوت شدن. البته بزرگسال، نه بچه ها. پدرش خیلی باهاش صحبت میکنه همیشه راجع به مسائل مختلف .خیلی باهمن .چون مادرش فرزند بعدی رو باردار بودن از اول بیشتر وقتا با پدرش بیمارستان میرفت .خیلی مسافرت دونفره رفتن. حتی کربلا روهم پارسال اربعین با هم رفتن. خیلی بچه اجتماعی هستش فراتر از سنش با اطرفیان صحبت میکنه و ارتباط داره. کلا همه میگن خیلی عاقل و فهمیده است.

توصیف:

آیا لازم است به پسر ۱۱ ساله ای که در ۳ سالگی سرطان داشته درباره ی بیماری گذشته اش چیزی گفته شود؟؟

ریشه:

گاهی نگرانی والدین از آینده ی کودک سبب می شود که به فکر پیداکردن راه حل برای اتفاقاتی که هنوز رخ نداده باشند. این حالت می تواند گاهی خوب و گاهی هم مضر باشد.

بخوانید  سوال 553

راهکارها:

1.با توجه به اینکه افرادی در فامیل وجود دارند که سرطان دارند یا بر اثر سرطان فوت شده اند، گفتن این موضوع به کودک موجب اضطراب و نگرانی اش می شود.

2.در صورتی که برای کودک سوالی ایجاد شد، ابتدا سوالش را با سوال جواب دهید. یعنی از او بپرسید که چه می‌داند؟! تا متوجه شوید چه اطلاعاتی کسب کرده یا شنیده است.

3.در صورت ایجاد شدن سوال از طرف کودک، به صورت کلی پاسخ دهید که؛ (در کودکی بیماری ای داشتی که خوب شدی مثل بقیه انسان ها که بیمار میشن و خوب میشن) نیازی نیست به سرطان و جزئیات بیماری پرداخته شود.