کتک زدن

مشاور: زهرا مهدیان

پرسش:

من پسر سه سال و نیمه ای دارم که تو دعوا یا وقتی که عصبانی بشه با هرچیزی که دستش باشه طرف مقابل رو میزنه خیلی هم تذکر میدیم و بهش میگم هم تو لحظه هم بعدا یا حتی تو شرایط عادی هم بهش توضیح دادم ولی تاثیری نداره.
راهنمایی بفرمایید لطفا

توصیف:

شما در مورد زد و خورد پسرتان با بقیه به چالش خورده اید.

ریشه:

1. امر و نهی برای کودک زیر هفت سال در تمامی مسائل اگر زیاد باشد، می تواند موجب لجبازی و پرخاشگری کودک شود.
2.فرزند شما در برقراری ارتباط و تعامل کاملا اول راه است. و وجود برخی درگیری ها تا حدودی طبیعی است. بنابراین برخی رفتارهای والدین و اطرافیان می تواند این ارتباط را به نحو احسن مدیریت کند.
3. بچه ها درکی از توضیحات منطقی ندارند و توضیحات زیاد فقط او را حساس تر و لجباز تر می‌کند.
4.عدم آگاهی و انتظارات زیاد از بچه‌ها بدون توجه به سن انها باعث می‌شود بیهوده خود را در قبال کارهای بچه‌ها آشفته‌خاطر کنیم.
5. عدم انعطاف و سخت‌گیر بودن والدین، کودک را هم سخت می‌کند. یکی از نمودهای آن هم زد و خوردهای شدید است.

راهکارها:

1.اولین کار حذف تذکرات کلامی و عملی و توضیحات منطقی شما برای کودک است. فرزند شما در سنی نیست که بتواند خوب و بد کار را از هم تشخیص دهد و توضیحات شما صرفا باعث لجبازی و تکرار می شود.

2.بازی های هیجانی با کودک انجام دهید. آب بازی، خاک بازی، پارک، کشتی و … که انرژی طبیعی کودک تخلیه شود.

بخوانید  پرسش و پاسخ هایی در ارتباط و تعامل با والدین

3.هنگام پرخاشگری بدون عصبانیت و دادن تذکر، او را در آغوش بگیرید تا آرام شود. بعد با او وارد مکالمه شوید. مثلا از او سوال کنید: ناراحت شدی از دستش؟ میخوای بهش بگیم که شما این بازی رو دوست نداری؟

4.برای آگاهی از روحیه بچه ها مطالعه کتاب به بچه‌ها گفتن از بچه‌ها شنیدن و خواهر و برادرهای سازگار را به شما توصیه می‌کنیم.

5.سعی کنید خود شما و همسرتان در زندگی منعطف باشید و زیاد سر مسائل مختلف سخت‌گیری نداشته باشید. به خصوص در مورد فرزندتان. در این صورت کودک از شما الگو خواهد گرفت.