پوشک گرفتن

مشاور: زهرا شاه حسینی

پرسش:

سلام ببخشید یه راهنمایی هم راجع به زمان پوشک گیری و شرایط اون هم توضیح می فرمایید. ممنون

توصیف:

سوال شما در مورد زمان و نحوه از پوشک گرفتن بچه است.

ریشه:

1.در این زمینه معمولا خانواده ها عجله می کنند. مرتب به هم فشار می‌آورند که “چرا بچه ات رو از پوشک نگرفتی؟” وجود این فشارها باعث می‌شود همه برای این کار عجلا داشته باشن
2. خیلی از بچه ها به خاطر زود از پوشک گرفته شدن، شرایط روحی نامناسب مادر در این ایام و حساسیت اکثر خانواده ها روی نجس پاکی، دچار آسیب های جدی میشوند. پس مهم است در این زمینه دقت شود.
3. کودکان زیر 7، سه بحران مهم دارند؛ این بحران ها باید با امادگی کودک همراه باشد و فاصله زمانی آن با بحران قبلی طولانی باشد. از شیرگرفتن، از پوشک گرفتن و جدا کردن محل خواب.

راهکارها:

1.در کل مهم این هست که بچه آمادگی لازم را داشته باشد؛ آمادگی یعنی اینکه شما کودکتان را یک ماه رصد کرده باشید که موقع انجام ادرار و مدفوع این عمل را اعلام می‌کند. از اینکه پوشک دارد احساس خوشایندی نداشته باشد.

2.می‌توانید چند بار از او بخواهید که وقتی دستشویی دارد بگوید. بعد توجه کنید که آیا به موقع اعلام کرد یا خیر؟ یا درست تشخیص داد یا خیر؟ همه این علائم نشان دهنده این است که آمادگی بچه در چه حد است.

3.بهتر است در فصل گرم سال این کار را شروع کنید. مدتی از دادن غذاها و خوراکی‌های با طبع سرد اجتناب کنید.

بخوانید  ناسزا گویی

4.مراقب باشید در آن دوره اتفاق مهم و خاصی نیفتاده باشد مثلا: اسباب کشی، مسافرت، بیماری یا وضعیت ناآرام والدین به خصوص مادر، تولد فرزند جدید و …

5.ما زیر ۳ سال را برای این کار توصیه نمی‌کنیم. سعی کنید در تمام این دوره خود و فرزندتان در آرامش باشید.
احتمال چندبار خطا را به او بدهید و از این نظر خود را آماده کنید.

6.حتما کودک باید از نظر تکلم و بیان مستقل شده باشد.