شب ادراری

مشاور: زهرا مرزانی

پرسش:

پسر من 4سال و نه ماهشه اما گاهی شبا توی رختخوابش خیس میکنه، حدودا در 3سال و نیگی تا چهار و دو سه ماهگی ادرارش رو شبا یا نگه میداشت یا مارو بیدار میکرد اما الان مدتیه که اگر ساعت تایم نکنم و دو-3 بار وسط شب نبرمش دسشویی احتمال خیلی زیاد ادرار میکنه
در بعضی شرایط روحی استرس زا و خاص این خیس کردن بیشتره…
جوت یک بازه زمانی خشک رو داشته من نگرانش شدم، یعنی میتونه بیدار کنه یا صدا کنه! پس چرا اینحوریه؟

توصیف:

با شب ادراری پسربچه4سال و نه ماهه چه کار باید کرد؟ با اینکه قبلا دوره یکساله خشک هم داشته است.

ریشه:

1.معمولا بچه هایی که زودتر از زمانشان از پوشک گرفته می شوند بعدها ممکن است به این مسائل دچار شوند.
چون کودک هنوز از نظر ذهنی و مغزی آمادگی و کنترل ندارد و خیلی اذیت می‌شود.
2. به وجود آمدن شرایطی که موجب اضطراب در کودک می‌شود هم میتواند علت شب ادراری باشد. شرایطی مثل: امر و نهی و بکن نکن زیاد، اسباب کشی، بیماری مادر یا پدر، ورود فرزند جدید، مسافرت و …
3. حساسیت نشان دادن و ابراز ناراحتی باعث طولانی تر شدن این قضیه می‌شود.
4. شب ادراری دلایل جسمی هم می‌تواند داشته باشد. وجود یک بیماری زمینه ساز مانند دیابت یا عفونت مجاری ادراری، سردی یا ضعیف بودن مثانه و عمیق بودن خواب دلایل عمده شب ادراری هستند.
5. نگاه منفی به این مسئله هم روی ارتباط با فرزندتان تاثیر می‌گذارد و او کاملا متوجه ناراحتی شما می‌شود و هم موجب طولانی تر شدن شب ادراری فرزندتان می‌شود.

بخوانید  مکیدن انگشت

راهکارها:

1.لطفا در این زمینه هیچ حساسیتی نداشته باشید که بچه با تذکرات و یادآوری های شما دچار اضطراب شود. مدتی سعی کنید تا می توانید طوری رفتار کنید که او کاملا حس آرامش کند. با او در این مورد صحبت نکنید. فقط به او بگویید این مواقع خودش هم میتواند لباسش را عوض کند و …. کم کم با ایجاد آرامش این مسئله حل می شود.

2.سعی کنید مواردی که موجب اضطراب در کودک می‌شود را از بین ببرید. امر و نهی زیاد، انتقادات زیاد، مسائل والدین با همدیگر یا …

3.بهتر است به فرزندتان بسیار محبت کنید و او را در آغوش بگیرید. ایجاد ارتباط عاطفی قوی به آرامش روانی او کمک خواهد کرد.

4.با فرزندتان روزانه بازی کنید. چون زبان کودکان بازی است و از این طریق محبت زیادی را کسب می‌کنند. انواع بازی های هیجانی، دست ورزی، نقاشی یا … .

5.بهتر است برای بررسی شرایط جسمی فرزندتان با یک پزشک طب سنتی مشورت کنید تا در صورت لزوم به حل آن اقدام کنید.

6.مهم ترین نکته این است که آرامش داشته باشید و با خود تکرار کنید همه بچه ها در همه سنین چالش هایی را برای والدین خود به همراه دارند و این یک مسئله کاملا طبیعی است و فقط شما نیستید که به مشکل خورده اید. این دوره هم خواهد گذشت و شرایط فرزند شما هم مثل بقیه عادی خواهد شد.