از شیر گرفتن

مشاور: زهرا شاه حسینی

پرسش:

می خواستم بپرسم از شیر گرفتن یکدفعه خیلی به بچه ضربه میزنه؟
چون پسرم هیچ جوری با کم کردن شیر خوردناش کنار نمیاد و ۱۰ بهمن ۲ سال قمریش تموم میشه
یعنی حتی وقتی سیر سیره بازم می خواد شیر بخوره گاهی اصلا بهش نمیدم کلی گریه میکنه بعضی موقع ها بی خیال میشه ولی اکثر اوقات انقدر گریه میکنه که مجبور میشم بهش شیر بدم

توصیف:

چندوقت دیگر فرزند شما به تاریخ قمری دوساله می شود. اکنون در مورد از شیرگرفتنش سوال دارید.

ریشه:

1.از شیر گرفتن اولین بحران زندگی کودک است. کودک فکر میکند هم شیر و هم مادر را از دست داده است بنابراین باید با راهکارهایی این دوره را تلطیف کرد.
2. حساسیت نشان دادن و ابراز ناراحتی باعث می‌شود این دوره با عوارضی همراه باشد.
3. از شیر گرفتن زودتر از موعد به کودک فشار می‌آورد و او حق دارد تا دو سالگی کامل شیر بخورد.

راهکارها:

1.اصراری نداشته باشید در سالگرد قمری او را از شیر بگیرید. بگذارید همان موقعی که از نظر شمسی دو سالش تمام میشود.

2.یک ماه مانده به دو ساله شدنش( شمسی) شیر روز را کم کنید.

3.به جای شیرمادر آب میوه و شیر اماده جایگزین کنید. حتی می شود خودش را هم درگیر فعالیت آب میوه گرفتن کرد. بگذارید با میوه ها و پوست هایش بازی کند و به اصطلاح سرگرم بشود.

4.فعالیت های جذاب برای این مدت در نظر بگیرید. بازی هایی که علاقه دارد: مثل رنگ بازی، آرد بازی، شن بازی و … خلاصه کاری کنید که به او خوش بگذرد در بازی ها هم شما و هم پدرش با او همبازی شوید.

بخوانید  سوال 376

5.در این مدت او را بیشتر در آغوش بگیرید. شب ها کنار خودتان بخوابانیدش تا فکر نکند کلا شما را از دست داده. حتی مواقعی که میخواهید به او آب میوه و مایعات، و … بدهید او را بغل کنید و بعد خوراکی را بدهید. در کل محبتتان را بیشتر به او نشان بدهید.

6.وقتی میخواهید شیر شبش را هم کم کنید با یک کار نمایشی این مفهوم را برایش توضیح بدهید. یک لیوان، شیشه، یا لیوان نی دار یا هر چیز جذابی که به ذهنتان میرسد از طرف عضوی که با آن شیر میدهید به کودکتان معرفی کنید. از زبان عضوشیرده با کودک صحبت کنید و آن لیوان را به بچه هدیه بدهید.
مثلا: از این به بعد اگر خواستی شیر بخوری میتونی از لیوان استفاده کنی. اون دوست منه و به تو خوراکی های خوشمزه و رنگی میده. ولی هر وقت بخوای چیزی بخوری میتونی بیای نزدیک من، تو بغل مامان و خوراکی هات رو بخوری. من همیشه دوست تو میمونم ولی یه دوست خیلی خوب هم بهت هدیه میدم.

7.به خدا توکل کنید. صبوری کنید و از ائمه کمک بگیرید که این مرحله را هم بتونید به خوبی پشت سر بگذارید.