آب بازی

مشاور: زهرا شاه حسینی

پرسش:

پسری 2 ساله دارم که به شدت عاشق آب بازی هست.
قبلا در تابستان تو حیاط میبردمش و داخل استخر بادی، بازی میکرد
و تو خونه هم داخل حمام و بعضا داخل اتاق روی روفرشی با وسایل بازی اش که داخلش آب میکردم بازی میکرد.
قبل از پوشک گرفتنش هم داخل سرویس بهداشتی روی زمین میشستمش و بطور محدود هم بهش آموزش دسشویی کردن هم میدادم و بعد از هر بار شستن باید حداقل 5 دقیقه با آب بازی میکرد و برای بیرون آمدن هم داستان داشتیم.
اخیرا هم نمیگذاشت پوشکش کنم و به راحتی پوشکش رو در می اورد (در ضمن چند روز دیگه 2سالش تموم میشه و براحتی صحبت هم میکنه و میتونه نیازهاشو بگه) من هم تصمیم گرفتم از پوشک بگیرمش.
امروز یک هفته ای میشود که پوشک ندارد و تقریبا از ابتدای این پروسه میگفت جیش دارم و برخی اوقات کنترلش رو از دست میداد و تو شلوارش میریخت.
حالا مشکل و سوالی که دارم اینست آقا پسرمون بطور میانگین هر نیم ساعت یکبار میگوید جیش دارم که ببریمش دسشویی و آب بازی کند و اکثر اوقات رو هم جیش دارد و بعضا ندارد و فقط بخاطر بازی میگوید.
اوایل نمیگذاشتم زیاد بازی کند و زود بیرون می اوردمش ولی چند باری گذاشتم حسابی بازی کند تا سیر شود و خودش راضی به بیرون آمدن شود. در ضمن حمام هم که میرویم انقدر بازی میکند تا خودش اصرار به بیرون آمدن میکند.
ولی باز هم نیم ساعت بعد از بازی طولانی مدت میگوید جیش دارم و خواستار بازی کردن مجدد میشود.
ما هم تمام وسایل اضافی را از سرویس بهداشتی و حمام برداشتیم تا سریعتر بیرون بیاید.
باتوجه به اسراف آب و هوا که سرد است و حمام و دسشویی طولانی مدت موجب سرماخوردگی و خیس شدن لباس ها و تعویض مکرر انها میشود راهکار چیست؟
اگر هم نگذارم بازی کند و بعد از هر بار شستشو سریع بیرون بیارمش گریه میکند و من هم میترسم از حمام و آب بیزار شود و در پروسه از پوشک گرفتنش خلل وارد شود. بعضی اوقات هم با وعده جایزه و بازی تشویق به بیرون آمدنش میکنیم.
ممنون میشم پاسخ دهید

بخوانید  دست خواهرش را لیس می زند!

توصیف:

پسر دو ساله شما به شدت علاقه‌مند به آب بازی است و از هر فرصتی برای اینکار استفاده میکند. شما از روش های مختلف برای جلوگیری از این کار استفاده کرده‌اید اما ناموفق بوده است. همچنین شما درحال از پوشک گرفتن فرزندتان هستید. اکنون میخواهید بدانید در آینده به مشکل خواهید خورد یا خیر؟

ریشه:

1.انسان در هر برهه زمانی نیازهایی دارد که برای زندگی او ضروری است. آب بازی یکی از بازی های جذاب و مهم برای بچه هاست به خصوص بچه های زیر 7 سال. در واقع یک نیاز است چون باعث تخلیه انرژی و آرامش کودک می شود. فرزند شما هم از این قضیه مستثنی نیست.
2. حساسیت نشان دادن و مقابله مستقیم با این درخواست کودک، باعث لجبازی و خشم بیشتر او میشود.
3. کودکان زیر 7 سه بحران مهم دارند که باید کودک آمادگی لازم را برای سپری کردن آن داشته باشد. صرف صحبت کردن و پوشک نپوشیدن نشانه آمادگی نیست. در واقع کودک اعتراض خود را از قضیه آب بازی اینگونه نشان می‌دهد.
4.اعمال تشویق و تنبیه به تثبیت رفتار در کودک نه تنها هیچ کمکی نمیکند بلکه کودک را شرطی میکند و در نبود ابزار تشویق یا تنبیه کودک کار مدنظر خودش را میکند.
5. واقعیت این است که هر چقدراز ترس مریض شدن بچه ها را در حفاظ قرار دهیم آنها حساس تر خواهند شد و سیستم ایمنی ضعیف تری خواهند داشت.

راهکارها:

1.سعی کنید حساسیت خود را از روی این مسئله بردارید تا هم خودتان و هم پسرتان در آرامش باشید. از به کار بردن هرگونه گفتار یا عملی که مستقیما جنبه مقابله دارد پرهیز کنید.

بخوانید  وسواس کودک

2.اجازه دهید کودکتان بدون ناراحتی آب بازی کند . میتوانید در حمام استخر بادی یا لگن بزرگی را پر از آب کنید وسایلی مثل بطری، قیف، ظروف خاله بازی و … را به او بدهید.

3.بهتر است اکنون کودکتان را از پوشک نگیرید چون هم آمادگی لازم را ندارد و هم اینکه سر قضیه آب بازی دچار حساسیت شده است. دوباره کودک خود را پوشک کنید و اجازه دهید زمانی که امادگی بیشتری داشت مجدد اقدام کنید.

4.از سیستم جایزه و تشویق و تنبیه استفاده نکنید. بهتر است جایگرین جذاب تری را به او ارائه دهید تا او خودش فعالیت قبل را رها کند.

5.در صورت توان کودک را بیشتر به پارک های آبی، کنار دریا، رودخانه و طبیعت ببرید تا نیاز او به آب بازی تامین شود.