لجبازی هنگام لباس پوشیدن

مشاور: مریم صادق پور

پرسش:

من دخترم دو سالشه، بعد وقتی می‌خوام لباسش رو عوض کنم کلی گریه میکنه که دست نزن به من، با هرچی هم سعی میکنم حواسشو پرت کنم نمیشه و اکثرا با گریه حرص هم میخوره و خودشو می‌زنه، خودش رو میندازه زمین، قل می‌خوره و می‌کوبه به در و دیوار. واقعا نمیدونم در اینجور مواقع چه رفتاری باید داشته باشم؟

توصیف:

چه مقدار از این رفتارها برای کودک زیر ۳ سال طبیعی است؟

ریشه:

1. ممکن است امر و نهی‌تان در زمینه های دیگر زیاد باشد و کودک مجبور شود برای بروز و تلافی به میزان بیشتری از گریه و پرت کردن و… استفاده کند.
2. حساسیت زیاد نسبت به لباس کودک (مدل لباس، تمیزی و کثیفی لباس و…) سبب اذیت کودک می شود و چالش را در این زمینه بیشتر می کند.

راهکارها:

1.اول از همه به سن کودک توجه کنید. سه سال اول زندگی کودک بیشترین تلاش کودک برای بدست آوردن استقلال است. بنابراین بهتر است دخترتان را در پوشیدن لباس مشارکت دهید تا عجله یا فشاری را از جانب شما احساس نکند. مثلا در حین تعویض لباس به او بگویید: اول این دستتو میخوای تو آستین کنی یا اون یکی رو؟ خب… الان بریم سراغ دست بعدی و…

2.سعی کنید لباس پوشیدن را تبدیل به بازی و تفریح کنید. توجه کنید که عجله در لباس پوشاندن به کودک، هم شما را اذیت می کند و هم کودک را…
مثلا می توانید از زبان لباس‌ها با او صحبت های خنده دار داشته باشید. یا مثلا دستتان را در آستین لباس کرده و کودک را قلقلک دهید…

بخوانید  سوال 693

3.به حساسیت‌های کودک توجه کنید. برای مثال کودکانی که بیش‌حسی دارند (حس لامسه حساس‌تری دارند) نسبت به جنس و بافت و درزهای دوختی لباس و حتی چسبان بودن لباس حساس‌ترند و این لباس ها آن ها را آزرده می کند. به طور مثال می‌توانید به جای شلوار زیپ‌دار و دست‌ و پاگیر، شلوار کمرکشی انتخاب کنید. یا لباس های توری و دست و پا گیر برایش انتخاب نکنید.

4.گاهی لازم است لحظه ای تامل کنید و ببینید سرحال و راحت بودن کودک در میهمانی اهمیت بیشتری دارد یا پوشیدن لباسی احتمالا زیبا ولی دست‌وپاگیر؟ به‌موقع و سرحال رفتن به مهدکودک مهم‌تر است یا قشقرق اول صبح برای عوض نکردن لباس خواب؟