لجبازی با ورود فرزند جدید

مشاور: زهرا شاه حسینی

پرسش:

من پسر ۳ و نیم ساله دارم و دخترم ده روزه به دنیا آمده. میشه راهنماییم کنین چه راهکاری انجام بدم تا پسرم کمتر لجبازی کنه، حتی دستشویی‌شو هم داخل شلوارش میکنه، اشیا رو پرت میکنه، بقیه رو کتک میزنه، لطفا میشه منو راهنمایی کنین.

توصیف:

با پسر سه ساله ای که با به دنیا آمدن خواهرش لجباز تر شده، و در کارهای شخصیش دچار مشکل شده چه کار باید کرد؟

ریشه:

۱- معمولا فرزند اول، وقتی خواهر یا برادر دار می‌شود در هر سنی که باشد یک دفعه در چشم بقیه بزرگتر از سنش به نظر می آید و توقعات از او به شدت بالا میرود. انگار که او یک شبه بزرگ شده
۲- حساسیت زیاد والدین، معمولا لجبازی‌هایی را در بچه ها ایجاد میکند. هر چه حساسیت بیشتر نشان داده شود، لجبازی هم بیشتر میشود. حساسیت نسبت به کثیفی تمیزی؛ نجس پاکی، آداب دانی، نظم و ….
۳- به دنیا آمدن بچه جدید آدم بزرگها را هم، دچار بی برنامگی و به هم ریختگی روحی و جسمی میکند، طبیعتا شرایط خانه و پدر و مادر باعث ایجاد مشکلاتی در کودک میشود.
۴- وقتی یک کودک و نیازهایش درست دیده نشود، سطح انتظار از او بالا برود و مناسب با سنش برایش بازی و سرگرمی درنظر گرفته نشود، طبیعتا اذیت شده و بقیه را با کارهایش سردرگم میکند.

راهکارها:

1.خودتان روزی چند بار برای خودتان، همسرتان و بقیه مرور کنید که بچه ی اول من، یک پسربچه سه سال و نیمه است. باید او را همانطوری که هست ببینم و بپذیرم.

بخوانید  شیرخوار و وابستگی

2.فعلا نسبت به کارهایش تا حد امکان واکنشهای آنی نشان ندهید. چه در مورد رفتارش با خواهرش، چه دستشویی و …به او فرصت بدهید با شرایط جدید کنار بیاید. به بقیه هم بسپارید به او تذکر ندهند.

3.کارگاه حد و مرز آزادی، میتواند راهنمای خوبی برای شما در این زمینه باشد.
https://kachi.chamraniha.com/product/azadi-workshop/

4.اگر شرایطتان مساعد است روزی یک ربع تا نیم ساعت شما و همسرتان جدا با او بازی کنید و از بقیه که مورد اعتمادتان هستند خواهش کنید در منزل با او مقداری بازی کنند.

5.در طول روز او را چند با بغل کرده و ببوسید و یادآوری کنید او اولین بچه و پسر شماست و چقدر با به دنیا آمدنش خوشحال شدید. حتی عکسها و لباسهای بچگیش را بیاورید و قصه هایی از کودکیش برایش بگویید.

6.حتما برای خودتان روزانه حتی شده یک ربع زمان خالی کنید و کار مورد علاقه تان را بکنید و مرتب با خودتان تکرار کنید این دوران میگذرد و من دارم تمام تلاشم را میکنم پس خدا هم به من کمک میکند.

7.

از ابزارهای بازی و برنامه های کودک انتخاب شده، در این ایام کمک بگیرید. گاهی اوقات یک قوطی خمیر، یک ربع پسرتان را سرگرم میکند، اگر چند تا در بطری به او بدهید یک ربع دیگر سرگرم میشود. یک وردنه دقایقی دیگر او را مشغول میکند.
کتاب الکترونیک دست سازه‌های من و بابا، ( https://kachi.chamraniha.com/product/manual-work-e-book/) بازی‌های خوبی را در این زمینه به شما معرفی می‌کند.

فروشگاه هاچین امکان تهیه گل بهداشتی و ابزار بازی متناسب با آن را برای خانواده‌ها فراهم کرده است. (haachin@)

بخوانید  سوال 423