کنجکاوی جنسی در مهمانی

مشاور: فاطمه مزارعی

پرسش:

دختر ۵ساله دارم. امروزمهمانی بودیم با دخترخاله ۴.۵ ساله ش توی اتاق که درش باز بود بازی میکردند به صورت نامحسوس حواسمون بود یهو دیدیم که به شلوار هم کار دارند و پایین کشیدن
من و همسرم و خواهرم وهمسرش بسیار در روابط و حتی تعویض لباس جلو بچه حواسمون هست
میخواستم بدونم عکس العمل باید چی باشه؟
این امر طبیعیه؟
من بعدش به دخترم گفتم جیش آدم خصوصی و خدا ناراحت میشه اگر کسی ببینه. چون خوشحالی یا ناراحتی خدا خیلی براش مهم اینجوری گفتم. خیلی نگران زمانی هستم که من نباشم…
ضمنا وقتی کسی میخواد لباس عوض کنه به زور باید از اتاق بیرونش کرد
خواهش میکنم راهنماییم کنید.

توصیف:

با کنجکاوی های جنسی بچه ها چه کار کنیم؟
آیا باید به آنها توضیحات و آموزش خاصی بدهیم؟

ریشه:

۱. ریشه اول و واضح تر، حساسیت نشان دادن شما و همسرتان به بچه ها، در خصوص این مسائل می‌باشد. یعنی پیش از آنکه برای کودک این مسائل موضوع شود ، شما با حرف ها و کارهای خود قصد بازدارندگی داشتید و همین عامل باعث آگاهی و حساسیت او شده است به خصوص که فرمودید موقع تعویض لباس کسی، باید به زور از اتاق بیرونش کرد.
۲. دادن اطلاعات و توضیحات چه علمی و چه انتزاعی (مثل خدا ناراحت میشه)، صرفا بچه ها را آگاه تر میکند، و تضمینی برای عدم انجام آن نمیدهد بلکه آن‌ها را مصرتر میکند.
۳. معمولا از سن ۵-۶ سالگی کودکان نسبت به بدن هم کنجکاوی نشان می‌دهند، تنها شدن بچه ها در اتاق در مهمانی ها باعث ایجاد زمینه این کنجکاوی‌ها میشود.

بخوانید  سوال 435

راهکارها:

1.از این به بعد موقع تعویض لباس، به دخترتان نگویید از اتاق بیرون برود. سعی کنید از قبل طرف دوم را توجیه کنید که زمان و مکان مناسبی را انتخاب کند. خود و همسرتان هم همینطور، لازم نیست اعلام کنید که قصد تعویض لباس دارید تا او حساس نشود. به جای اینکه به دخترتان آمادگی بدهید، خودتان تدبیری بیندیشید که او مجبور نباشد در معرض دیدن تعویض لباس کسی باشد .

2.. جملاتی که به او در این زمینه آگاهی و حساسیت می‌دهند مثل:
زودتر شلوارتو بپوش زشته!
نباید عضو خصوصیتو به کسی نشون بدی چون خدا ناراحت میشه!
و یا… به کار نبرید.

3.به طور عادی و غیر مستقیم سعی کنید در مهمانی ها بچه ها تنها نباشند، چند وسیله و بستر بازی ببرید که بچه ها مشغول باشند. مثل گل بازی، خمیربازی، خانه سازی، جنگا و …

4.در کل با فرزندتان بازی های هیجانی مثل آب بازی و گل بازی، رنگ بازی که با دست و پا وارد رنگ بشوند، بدوبدو و بپربپر و … زیاد انجام بدهید.

5.اگر بچه ها اصرار به رفتن داخل اتاق دارند بگویید: «ما قراره این بیرون یه عالمه خوراکی های خوشمزه بخوریم و بازی های جالب بکنیم شما که توی اتاق بازی میکنید متوجه نمیشید و از دستتون می‌ره بهتره همین جا پیش ما باشید تا ببینید».
یا اینکه سعی کنید با بهانه‌ های مختلف به آنها سر بزنید مثلا:
«اومدیم مهمونی خونه شما»
«خوراکی آوردیم میخواید از ما خوراکی بخرید ؟ باید پولشو بدید».

6.مطالعه مقالات تربیتی زیر به شما کمک میکند:
چگونه با فرزندم مهمانی بروم
https://kachi.chamraniha.com/party-with-children/
چگونه بچه ها آگاهی جنسی پیدا می‌کنند
https://kachi.chamraniha.com/sexual-awareness/

بخوانید  سوال 424

کارگاه تربیت جنسی

https://kachi.chamraniha.com/product/sexual-education-workshop/