پرخاشگر شدن کودک

مشاور: مائده جهانگیری

پرسش:

پسر ۵ سال و دو ماهه ای دارم و دختر۱۳ ماهه، پسرم چند وقتی است پرخاشگری میکنه، داد و فریاد، زدن ما و دیگران، بخصوص وقتی خواهرش به وسایلی که باهاش مشغوله دست بزنه و اینکه خیلییی زود از کوره در میره و با تذکر و دعوا کردن بدتر هم میکنه. قبلا خیلی بچه آروم و شادی بود اما داره به مرور عصبی وبداخلاق میشه، با توجه به شرایطی که الان هست همبازی ای نداره وفعالیت بیرونی بجز دوچرخه سواری وپیاده روی وگاهی سفر نداریم. درصدد رفع علت پرخاشگری هستیم اما علت یا علل رو نتونستیم پیدا کنیم بخصوص در رفتار با خواهرش.

توصیف:

دریافت راهکارهایی در جهت تعامل و ارتباط میان پسر و دخترتان که با ورود فرزند جدید، پسرتان پرخاشگر شده و در مورد همبازی نیز دچار مشکل هستید

ریشه:

۱. به دنیا آمدن فرزند جدید ممکن است باعث این مسأله شده باشد.
۲. ممکن است حساسیت شما نسبت به فرزند جدید باعث شده باشد که با جملاتی مانند: «زدن بده» ارزش گذاری کنید.
۳. یکی از دلایل پرخاشگری، در خانه ماندن زیاد در این روزها و ساعات زیاد تماشای تلویزیون می‌باشد.
۴. نداشتن همبازی و انجام ندادن بازی های هیجانی نیز از دلایل به وجود آمدن این پرخاشگری می‌باشد.

راهکارها:

1.هنگامی که فرزند بزرگترتان به دخترتان پرخاشگری میکند عکس العمل خاصی نشان ندهید و او را سرزنش نکنید، چرا که هر چه حساس تر شود این کار را تکرار میکند.

2. لازم است وقت های اختصاصی بازی برای پسرتان درنظر بگیرید و در آن زمان با سپردن فرزند کوچکتر به فرد دیگری تمام وقت خود را برای فرزند بزرگتر بگذارید.

بخوانید  چالش والدین با کودک

3.سعی کنید نیازهایش را سریعتر برطرف کنید و توجه بیشتری به او نشان دهید.

4.از پدر کمک بگیرید و شب ها حداقل یک ربع پدر با پسرتان بازی های هیجانی انجام دهند.

5.ساعات تماشای تلویزیون را کم کنید و به جای آن جایگزین به فرزندتان بدهید.

6.در روز برای ابراز احساس به پسرتان برنامه داشته باشید. روزانه او را در بغل بگیرید و ببوسید و به او بگویید چقدر دوستش دارید.

7.در شرایط فعلی میتوان با بردن به پارک و بازی کردن با همسالان یا ارتباط گرفتن با یک خانواده ای که فرزند همسن دارند و مثل خود شما پروتکل های بهداشتی را رعایت میکنند، این نیاز کودک را برطرف کنید.