ورود فرزند جدید

مشاور: فاطمه فیض آبادی

پرسش:

سلام، پسرم الان 3 سال و 4 ماهشه
در مورد اومدن فرزند دوم و آماده سازی فرزند اول طوری که بعدا باعث حسادت نشه و اینکه روند بارداری و زایمان و تولد رو اگه پسرم پرسید چه جوری بهش جواب بدم؟ اگه پرسید من چطوری بدنیا اومدم چی بهش بگم؟
اگه راهنماییم کنید ممنون میشم.

توصیف:

دریافت راهکارهایی در جهت از بین بردن چالش های احتمالی در زمان به دنیا آمدن فرزند دوم، از جمله حسادت و ایجاد پرسش های کنجکاوانه.

ریشه:

1. معمولا والدین نسبت به تولد فرزند دوم حساس هستند و این حساسیت ممکن است منجر به مشکلاتی شود.
۲. همینطور به دلیل توصیه های اطرافیان و رسانه، خیلی از والدین دچار جزئی نگری های افراطی میشوند.
۳. این روزها به دلیل شرایط پیش آمده، بسیاری از خانواده ها نگاه ریزبینانه ای به مسائل مختلف پیدا کرده اند؛
همین امر موجب می‌شود که پدر یا مادر تبدیل به مهندس کودک شوند و بخواهند مسیر روند رشدی کودک را از قبل طراحی کنند.

راهکارها:

1.خیلی خوب است که نسبت به تربیت کودک دغدغه دارید و فکر می‌کنید و قابل تحسین است. اما خیلی از موقعیتهای تربیتی آنطوری نخواهد بود که ما پیش‌بینی می‌کنیم؛ آینده نگری امری طبیعی‌ست، اما جزئی شدن در مسائل آینده گاهی منجر به وسواسی عمل کردن در آن مسائل می‌شود. خیلی وقتها آینده آنطوری نخواهد بود که ذهنمان متصور شده است.
پیشنهاد میشود که به سایت چمرانی ها، بخش مقاله های تربیتی مراجع بفرمایید و مقاله «وقتی فرزند دوم قرار است به خانه بیاید» را مطالعه بفرمایید :

بخوانید  پرسش و پاسخ هایی در رابطه با تربیت دینی

2.کودکان نیازمند محبت والدین هستند،
در طول روز بیشتر به او بگویید که دوستش دارید و او را در آغوش بگیرید. زمان‌های خاصی را برای بازی های هیجانی یا کتاب خواندن و فعالیت های مختلفی که علاقه دارد اختصاص دهید. این فعالیت‌ها فرزندتان را دلگرم میکند.

کتابهای الکترونیکی در سایت چمرانی ها و لیست محصولات فعالیت محور از جمله دست سازه های من و مامان بابا، می‌تواند ایده هایی به شما برای این فعالیت بدهد.
https://kachi.chamraniha.com/product/manual-work-e-book/

3.گاهی سوالات کودکان برای شناخت خود و اطراف منجر به نگرانی والدین می‌شود، درصورتی‌ که سوالاتی که در ذهن کودکان است با آنچه بزرگترها تصور می‌کنند متفاوت است.
ابتدا با پرسیدن سؤال «نظر خودت چیه؟» به سؤالات فرزندتان پاسخ دهید. همچنین خیلی از کودکان، داستان‌های پرآب و تابی درباره‌ٔ چگونگی به وجود آمدن نوزادان سر هم می‌کنند، پس ابتدا از آنچه کودکتان فکر می‌کند، آگاه شوید، سپس می‌توانید از آن به عنوان راهکار پاسخگویی به سوالاتش استفاده کنید.

4.خوب است تقریبا در ماه های آخر بارداری به فرزندتان بگویید که قرار است فرزند جدیدی به منزلمان بیاید، به نظرت چه شکلی هست؟ چه کارهایی انجام دهیم؟

5.نشان دادن لباس های نوزادی فرزند اول، عکس های نوزادی و خاطرات کودکی فرزندتان هم می‌تواند به کنار آمدن با مسئله ی به دنیا آمدن فرزند دوم کمک کند.

6.خواندن کتاب داستان هایی نظیر
«من برادر بزرگتر هستم» نشر شهر قلم
«نوزاد جدید در راه است» نشر صابرین
«آدم کوچولوی جدید» نشر زعفرانی
با فرزندتان می‌تواند کمک کننده باشد.