بازی های نقش محور

مشاور: مریم صادق پور

پرسش:

من دو پسر هفت ساله و چهار ساله دارم. پسرای من یه دختر عموی ۴ ساله دارن که خیلی دوسش دارن و باهم بازی می‌کنن. بازی هاشونم خانواده ست موضوعش زن و شوهر و بچه! خیلی نگران این مدل بازی‌ام. قدرت مقابله ندارم. پسرم میگفت ما بزرگ بشیم با دخترعمو ازدواج میکنیم!
من واکنشی نشون ندادم ولی خیلی نگرانم.
منزل مادرشوهرم اکثرا بازیشون همینه، سر اینکه کی بابا بشه بحث میشه. آیا نگرانی من بی‌مورده؟ یا حساسیتم بجاست؟

توصیف:

پس سوال شما این است که آیا علاقه بچه ها به خاله بازی های مختلف و قرار گرفتن در نقش هایی مثل زن و شوهر و عروس و…آسیب دارد؟ آیا باید نگران نقش هایی که بچه ها در بازی می گیرند باشیم؟

ریشه:

1. ما معمولا مسائل بچه‌ها را با عینک خودمان (بزرگانه) می‌بینیم و این ما را نگران می‌کند.
۲. بچه‌ها از کودکی علاقه به تقلید و الگو قرار دادن پدر و مادر خود دارند. پسرها غالباً در نقش پدر خود و دخترها هم نقش مادر را می گیرند.
این اتفاق از نگاه بچه‌ها صرفا در حد یک بازی جذاب است.
۳. آگاهی‌هایی که این روزها از طریق فضای مجازی کسب می‌شود، خانواده‌ها را نگران کرده و این نگرانی‌ ممکن است بچه‌ها را دچار حساسیت کند.

راهکارها:

1.اصلا نگران نباشید و هیچ حساسیتی نسبت به این بازی ها بروز ندهید و این را بپذیرید که بازی های نمایشی یکی از محبوب ترین بازی ها هستند. بچه‌ها لذت میبرند که نقش پدر خانواده را بگیرند و مثل او رفتار کنند. نقش آقای نانوا را بگیرند و نان بفروشند و…

بخوانید  سوال 404

2.سعی کنید مسائل بچه‌ها را بچه‌گانه ببینید. گهگاه با آنها هم بازی شوید و از بازی‌شان به جای نگرانی لذت ببرید.

3.می توانید در جریان بازی ها در صورت تمایل خودتان، پیشنهاداتی به بچه‌ها بدهید. مثلاً شما آقای فروشنده شوید تا بچه ها بیایند خرید و کاملاً کودک شوید و با آن ها بازی کنید.

4.وقتی به مهمانی می روید، ابزار ساده و خام بازی با خودتان ببرید. با این کار زمان زیادی از بچه ها را به ساخت وساز، کاردستی و دست ورزی هدایت کرده اید. برای آشنایی بیشتر با این بازی ها می توانید به کتاب الکترونیکی «دست سازه های من و مامان و بابام» و « دست ورزی با خانواده» مراجعه کرده و از پیشنهادات ساده اما کاربردی این کتاب ها استفاده کنید.
دست سازه های من و مامان و بابام

دست ورزی با خانواده