پرخاشگری

مشاور: علی حاجی اکبری

پرسش:

پسری 6.5 ساله دارم. متاسفانه دیر با آموزه های تربیتی از دیدگاه استاد پناهیان و استاد محسن عباسی ولدی آشنا شدم و اشتباهات زیادی در ۷ سال اول تربیت او انجام دادم مثل سختگیری در مرتب بودن، تمیز بودن امر ونهی زیاد، داد زدن های زیاد برای درست انجام دادن کارهایش، مجبور کردن برای سلام کردن، درست غذا خوردن و چیزهایی از این قبیل فکر می کردم بچه در این سن تربیت می شود، البته محبت بوده ولی نه به صورتی که اساتید گفته اند؛ فقط خوشبختانه به نسبت شوهرم ارتباط بهتری با پسرمان داشت و برای بازی با او وقت می گذاشت و در کل الان ارتباط عاطفی خیلی بهتری با پدرش دارد تا من.
حالا برای جبران اشتباهات چه کنم؟

توصیف:

شما در دوره‌ی هفت سال اول که دوره‌ی بازی‌کردن و آزادبودن است، سعی می‌کردید به فرزندتان چارچوب بدهید و فشار بیاورید که قالب‌هایی مانند نظم و ادب را بپذیرد. اکنون متوجه شده‌اید رویکردتان اشتباه بوده و به‌دنبال جبران هستید.

ریشه:

به نظر می رسد شما وسواس های تربیتی در مورد فرزندتان دارید و نگرانید که در این زمینه دچار اشتباه شوید وشاید این موضوع ناشی از اضطرابتان باشد

راهکارها:

1.دوره‌های رشدی تنها به سن بستگی ندارند؛ بلکه باید با مقتضیات ویژه‌ی خود طی شوند. دوره‌ی اول باید با بازی و آزادی طی شود، تا فرزندتان آماده‌ی دوره‌ی بعدی شود‌‌.

2.شما راه‌کارهای درست را یافته‌اید؛ به آن عمل می‌کنید؛ مثلا آزادی بیش‌تری به او داده‌اید؛ بیش‌تر با او بازی می‌کنید و محدودیت‌ها را کم کرده‌اید. کافی است به اقدام‌های خوبتان تداوم و استمرار ببخشید. بچه‌ها زود تغییر می‌کنند. برای اصلاح تعاملتان دیر نیست‌.

بخوانید  عکس های اینترنتی و کنجکاوی جنسی