بدغذایی

مشاور: زهرا مرزانی

پرسش:

پسر من امسال پیش دبستانی رفته
و برنامه غذایی دارن
پسر من از بچگی تا به الان لب به پنیر نزده و الان تو برنامه هفتگی نون پنیر گردو دارن
میخواستم بدونم آیا فشار زیادی برای خوردن لقمه تو مدرسه کار اشتباهیه و اینکه خوراکی دیگه ای هم در کنارش میزارم آیا کارم اشتباهه یا نه از معلمش هم خواستم حواسش باشه
ولی امروز لقمه رو نخورده و به معلمشون به دروع گفته خوردم میخواستم راهنماییم کنین ممنون میشم

توصیف:

آیا کودک را باید مجبور به خوردن غذا یا خوراکی که دوست ندارد کرد؟

ریشه:

1.یکی از اصلی ترین ریشه های بد غذایی این است که والدین به محض اینکه متوجه می شوند فرزندشان غذایی را دوست ندارد کلا آن غذا را از وعده های غذایی حذف می کنند چون نگران گرسنگی فرزندشان هستند.
2.یکی دیگر از ریشه های بدغذایی می‌تواند بدغذا بودن هر دو یا یکی از والدین و یا یکی از نزدیکان کودک باشد.
3.اجبار مستقیم کودک به خوردن غذایی که دوست ندارد باعث ناراحتی و ایجاد زمینه های دروغگویی می‌شود.

راهکارها:

1.اولین قدم سعی کنید پنیر و هر چیز دیگری که به خاطر عدم علاقه مندی او از وعده های غذایی خود حذف کرده اید لطفا وارد کنید تا کم کم او این غذاها را تجربه کند، و در ابن کار مداومت کنید یعنی به خاطر نخوردن او وعده غذایی را تغییر ندهید، چون اگر گرسنه شود حتی همین غذا را که دوست ندارد کم کم تجربه می کند.

2.در مدرسه اگر می‌توانید با مربی صحبت کنید فشاری برای خوردن صبحانه به او نیاورد ولی چیز دیگری هم کنار صبحانه نباشد یعنی بین نون خالی و نون پنیر یکی را انتخاب کند، خود شما هم این سوال را که صبحانه چی بود؟ خوردی یا نه؟ را از او نپرسید چرا که در این صورت به خاطر رضایت شما ممکن است دروغ بگوید.

بخوانید  سوال 721

3.در منزل می‌توانید با هم فعالیت های آشپزی را انجام بدهید. مثلا کار خرد کردن، رنده کردن یا … را به او بسپارید. گاهی هم یک غذا یا سالادی که پنیر دارد را با هم درست کنید.
در مورد نحوه کارش اصلا از او ایراد نگیرید.

4.اگر الگویی از بدغذایی یا ایراد گرفتن از غذا در اطرافیانش وجود دارد دقت کنید که این حالت را کنار بگذارند یا اصلا جلوی کودک چیزی را بروز ندهند.

5.سعی کنید از پنیرهایی که به نسبت طعم بهتری دارند استفاده کنید مثل پنیرهای خامه ای یا …

6.موقع غذا یا صبحانه، لقمه را به شکل خاصی آماده کنید. مثلا شکل موشک یا … و با تخیل به پسرتان بگویید: امروز یه لقمه موشکی داریم بخوری قوی میشی عین موشک میتونی بدویی!
لازم نیست حتما مثل موشک واقعی باشد صرفا یک شکل و شمایلی از آن باشد.