خلوت کودکان

مشاور: مریم صادق پور

پرسش:

اگر بچه ای بچه های دیگر رو به خلوت ببره آیا ما باید بچه های کوچک تر رو آگاه کنیم که با هم تنها نباشند؟

توصیف:

آیا اینکه کودکی بچه های دیگر را به خلوت ببرد، نگران کننده است و لازم است به سایر بچه ها گوشزد کنیم که نباید با هم تنها باشند؟

ریشه:

۱. گاهی تفاوت سنی بچه ها خیلی زیاد است و چون بچه های کوچکتر درک و آگاهی کمتری دارند، ممکن است بچه های بزرگتر در خلوت از آنان کارهایی بخواهند.
۲. آگاهی دادن به بچه ها باید متناسب با سن و فهم آنان باشد. از این رو به کودکان زیر ۷ سال آگاهی هایی از این قبیل مشکلات بزرگتری را ایجاد خواهد کرد.
۳. اخبار ناگوار، تبلیغات و هشدارهای زیاد رسانه‌ها مبنی بر دادن آگاهی جنسی به جهت حفاظت از حریم خصوصی بچه‌ها، باعث نگرانی زیاد خانواده‌ها در این زمینه شده.

راهکارها:

1.نیازی نیست کودکان دیگر را به این مسئله حساس کنیم و توضیحی راجع به آن بدهیم. فقط کافیست که به جمعشان و اتاقی که مشغول بازی هستند سر بزنید که بچه‌ها تنها نمانند و خلوت نداشته باشند.

2.در چنین شرایطی باید برای بچه‌ها بازی و سرگرمی طراحی کنید. یعنی بازی هایی را برای جمع آنان در نظر داشته باشید و بسترها و ابزارهای آن بازی را فراهم کنید.
مثلاً برای چند ساعتی که با هم هستند خمیر بازی، توپ، کتاب و… را برایشان فراهم کنید.

3.حواستان باشد که در چنین شرایطی مهمانی و صحبت با آشنایان شما را از بچه ها غافل نکند.

بخوانید  سوال 382

4.به کودکی که بچه های دیگر را به خلوت می برد بیشتر محبت کنید و بیشتر با او همبازی شوید. حتی برخی از مسئولیت ها را در مهمانی به او بسپارید.

5.در مهمانی ها خوب است که هر کدام از مادر ها نوبتی به بازی با بچه ها بپردازند و خوب است که برای سایر مادر ها لزوم همبازی بودن با بچه ها را توضیح دهید.

6.اگر تفاوت سنی بچه ها با هم خیلی زیاد باشد_مثلا ۴ ساله و ۱۱ ساله_ باشند، معمولاً خیلی با هم همبازی نخواهند شد و لازم است که مادر ها حضور داشته باشند یا بچه ها جایی بازی کنند که سایرین حضور دارند.

7.دیدن کارگاه تربیت جنسی زیر هفت سال برایتان مفید خواهد بود