جدا کردن دختر و پسر در هنگام بازی

مشاور: مریم صادق پور

پرسش:

جدا کردن دخترها و پسرها برای بازی با همدیگر از چه سنی باید شروع شود زیر سه سال هم این جداسازی وجود دارد یا خیر؟

توصیف:

از چه سنی لازم است که کودک با همجنس خود بازی کند؟

ریشه:

۱. بچه ها تقریباً از ۳ سالگی متوجه جنسیت خود می شوند و تا ۴_۵ سالگی به درک بیشتری از جنسیت خود می رسند.
۲. غالباً کودکان از سن ۳ یا ۳ و نیم سالگی خودشان به سراغ بازی های متناسب با جنسیت خود می روند. مثلاً غالباً دخترها سراغ خاله بازی می روند و…

راهکارها:

1.اصلا توصیه نمی کنیم که کودکان زیر ۷ را تفکیک کنید. بنابراین این موضوع را به بچه ها اعلام نکنید که دخترها باید با دخترها بازی کنند و پسرها با پسرها. گفتن این موضوعات فقط کودک را حساس می کند.

2.لازم است که کودک از سن ۴_۵ سالگی همبازی های هم جنس خود را هم داشته باشد. مثلاً اگر دختر دارید اشکالی ندارد با چند پسر هم سن و سال همبازی شود اما مهم تر آنست که حتماً چند همبازی دختر داشته باشد. یعنی بستر ارتباط با دخترها را باید برایش فراهم کنیم.

3.چه کودک مشغول بازی با دوست همجنس باشد و چه ناهمجنس، خوب است که هر از گاهی به بهانه های مختلف مثل خوراکی بردن، احوال پرسیدن، اسباب بازی بردن به اتاق آنان سر بزنید.

4.در انجام مدل بازی ها هم به کودک نگویید که (این بازی پسرونه است یا این بازی دخترونه است و…!) اجازه دهید هر بازی که دوست دارد را انجام دهد. اما شما بستر بازی های متناسب با جنس را بیشتر برایش فراهم کنید.

بخوانید  سوال 431

5.توصیه میکنم کارگاه تربیت جنسی را از سایت چمرانی ها مشاهده بفرمایید:

6.ارتباط مثبت و خوب با والد همجنس نقش خیلی مهمی در تربیت جنسی کودک دارد. لازم است با بازی و محبت کردن، یک ارتباط قوی بین دختر با مادر و پدر با پسر شکل بگیرد.