جایزه به کودک

مشاور: فاطمه فیض آبادی

پرسش:

نوشتن یه جدول امتیاز از کارهای مثبت برای بچه ۴ سال دادن جایزه درپایان خوبه؟

توصیف:

شما می خواهید بدانید آیا خوب است زمانی که فرزند۴ ساله کارهای خوب می کند، امتیازات کارهای خوبش را در جدول امتیاز ثبت کنید و در پایان به او جایزه بدهید.

ریشه:

۱) معمولا دادن جایزه به بچه ها برای کارهای خوبشان، باعث می شود که بچه ها کارهای خوب را به خاطر جایزه انجام دهند نه به خاطر فعلیت کارخوب و همچنین متوجه ارزشمند بودنش نمی شوند.
۲) دادن جایزه به بچه ها باعث شرطی شدن آن ها می شود به طوری که اگر پس از مدتی جایزه داده نشود، دیگر آن کار را انجام نخواهند داد‌.
۳) جایزه دادن به بچه ها برای کارهای خوب مانعی برای انتقال اعتماد به نفس و عزت نفس از سوی والدین به بچه ها می شود.

راهکارها:

1.جایزه دادن پس از کارخوب معمولا کودکان را شرطی می کند و آن ها را متوجه خوب بودن کارهایشان نمی کند، اینطوری دیگر دلیلی برانجام آن کار بدون جایزه نخواهند داشت، پس خوب است این کار را انجام ندهید.

2.دادن جایزه باعث می شود که کودک برای انجام هرکارخوبی توقع داشته باشد که یک چیزمادی به عنوان جایزه به او داده شود و همین موجب می شود که پس از مدتی دلیلی برانجام آن کار نداشته باشد.

3.سعی کنید در ازای هرکار خوبی از فرزندتان تعریف کنید، کارهایش را ببینید و کارهای خوبش را توصیف کنید( چقدر خوب تونستی جوراب هاتو پات کنی/چقدر خوب که پسر یا دختری مثل شما دارم که می تونه لباس هاشو خودش بپوشه) اینطور تعریف ها علاوه براینکه اعتماد به نفس فرزندان را بالاتر می برد، حس مفید بودن و ارزشمندی را هم در آن ها ایجاد می کند.

بخوانید  سوال 491

#کارگاه_مجازی #عزت_نفس

4.سعی کنید بیشتر به فرزندتان توجه کنید، با محبت کردن، استقلال دادن، توجه کردن، کم تر کردن امر و نهی ها و حساسیت ها به فرزندتان نشان دهید که او را به خاطر خودش دوست دارید نه به خاطر کارهایی که انجام می دهد، در این هنگام بچه ها به خاطر صمیمیت بینتان و دوست داشتن و احساس ارزشمند بودنشان برخی کارهای خوب را ناخودآگاه انجام می دهند و نیازی به سیستم تشویق و تنبیه نیست.

5.بازی والدین با کودک بهترین هدیه و محبت به او می باشد، انجام بازی های مختلف و وقت گذاشتن در طی روز برای فرزندتان، محبت بینتان را بیشتر می کند، کتاب، بازی هیجانی میتواند به شما ایده های مختلفی برای بازی بدهد.