عزت نفس و اعتماد به نفس

نام مشاور : سرکار خانم حبیب پور

پرسش

من ی پسر 6 ساله دارم ک صحبت نمیکنه نه اینکه بلد نباشه تا مجبورش نکنم نمیگه وقتی ی سوال ازش میپرسیم همونو اروم تکرار میکنه. تو خونه جیغ میکشه وخیلی بی قراره یک جا نمیشینه‌ بردمش متخصص اعصاب وروان دکتر گفتن بیش فعالی داره بهش دارو میده..ایا خوب میشه این دارو ها براش عوارض نداره.؟ ب نظر شما دیگه چه راه کاری رو انجام بدم تا خوب بشه؟

توصیف مسئله

با پسر ۶ ساله ای که توانایی صحبت کردن دارد اما صحبت نمی کند، جیغ میکشد و بیقراری می کند، چه باید کرد؟

ریشه

 1. ما آدم بزرگ ها پیش فرض های زیادی داریم و تصور می کنیم بچه ها هم آن ها را دارند و اگر رفتاری می کنند ناشی از بی ادبی و بیش فعالی و … است.
 2.  شرایط زندگی امروز،کرونا، تک فرزندی موجب توجه بیش از اندازه والدین روی جزییات رفتاری کودک شده و نگرانی های متعددی را برای ما بوجود بیاورد.
 3.  گاهی اوقات امر و نهی ها و محدود کردن های خانواده و از طرف دیگر عدم دریافت محبت کلامی و لمسی و بی توجهی خانواده، باعث می شود تاشخصیت کودک ضعیف شود.
 4.  گاهی اوقات نگرانی بیش از حد والدین باعث می شود که شدیدترین و بدترین حالت یک مسئله ای را در نظر بگیرند.
 5. عدم توجه کافی به کودک مهمترین ریشه ی نهادینه شدن این رفتارهاست. این عدم توجه ریشه های متفاوتی دارد. به دنیا آمدن فرزند جدید، بیماری ، سرشلوغی به خاطر کار و فعالیت های روزمره، زمان مصیبت ها و ناراحتی ها و …
  ۶-درمان دارویی آخرین راه برای حل مشکلات است ، و درصوتی باید به سراغ آن رفت که همه راه های دیگر به بن بست رسیده باشد.
بخوانید  سوال 368

راهکارها

 1. به نظر میرسید برای شرایط کودک شما مشاور یا روانشناس کودکان بیشتر مناسب باشد تا پزشک مغز و اعصاب.
 2. بازی هیجانی مثل دویدن، پرش روی تشک و آب بازی، هیجانات کودک را تخلیه می کند و باعث آرامش و سرگرمی می شود.
  کتاب الکترونیک هیجان بی‌دردسر در طبقه پنجم ساختمان ما، ایده‌های زیادی در این زمینه به شما می‌دهد.
  https://chamraniha.com/product/emotional-game/
 3. به هیچ عنوان حساسیت خود را نسبت به صحبت نکردن کوکتان نشان ندهید. به هیچ وجه به او برچسب نزنید.
 4. به او محبت بیشتری بکنید. در روز برای ابراز احساسات به او برنامه داشته باشید. روزانه او را در آغوش بگیرید و ببوسید. به او اعلام کنید چقدر دوستش دارید. شما و پدر به تنهایی در ماه یا هفته وقتی را برای او بگذارید. با او کارهای دلخواهش را انجام دهید. حتما برای تفریح هفتگی برنامه ریزی داشته باشید. هفته‌ای دوبار به پارک بروید.
 5. برای فرزندتان کتاب بخوانید و قصه بگویید.
  زمان هایی کتاب را به فرزندتان بدهید و از او بخواهید قصه ی کتاب را برای شما تعریف کند. با هم به قصه های صوتی گوش دهید. یا خودتان صدایتان را ضبط کنید و برایش پخش کنید. با هم نمایش اجرا کنید.
 6. اگر کودک شما صحبت نکرد، ناراحت یا عصبانی نشوید و تنها راه مقابله با این مشکل، صبر و حوصله شما و رفتار محبت امیز با کودک است.
  دیدن فیلم ایرانی *پدر ان دیگری* را به شما توصیه میکنیم.
 7. دیدن تلویزیون، بازی های رایانه ای، بازی با گوشی و تبلت را به حداقل ممکن برسانید. می‌توانید از مشاوره تلفنی کمک بگیرید.
بخوانید  وابستگی در بازی