بازی

نام مشاور :سرکار خانم صادقی

پرسش

راستش من وقتی تو این موقعیتی که الان میگم قرار میگیرم نمیدونم چکار کنم. دختر من 4سالشه وعلاقه شدید به بازی داره. ودختر برادرم را خیلی دوست داره وهر موقع اونو میبینه میگه بیا بازی ولی اون اصلا بهش محل نمیده و هر موقع دخترمو میبینه از همون ثانیه اول ملاقاتش به دخترم میگه من باهات قهرم و بعدمن میرم پیش دخترم وخودم باهاش بازی میکنم ویا دست دخترمو میگیرم واز اون موقعیت دورش میکنم. رفتار درست رو واقعا نمیدونم. میشه بگید تو اون موقعیت چکار کنم ؟ چه حرفی بهش بزنم؟

توصیف مسئله

شما میخواهید بدانید اگر کسی با دخترتان بازی نمیکند چه واکنشی نشان دهید.

ریشه

 1. بچه ها در مواجه با موقعیت های مختلفی ناکامی های گوناگون را تجربه می کنند. واین یک اتفاق طبیعی است.
 2.  ما به عنوان پدر و مادر گاهی اوقات برای جلوگیری از ناراحتی و ناکامی کودک، خیلی سعی میکنیم در روابط کودکانه شان ورود پیداکنیم.
 3.  یکی از دلایلی که کودکان نمیتوانند روابطشان را مدیریت کنند ورود نابه جا پدر و مادر است.
 4.  کودکان از طریق ارتباط و بازی با همسالان تعاملات صحیح اجتماعی را می آموزند، تک فرزندی و نداشتن هم بازی و دوست های هم سن و سال میتواند موجب شود که کودک به درستی تعامل کردن را یاد نگیرد.

راهکارها

 1. مهم ترین نکته این است که اجازه دهید بچه ها خودشان مسئله شان را حل کنند. و شما نقش تسهیلگر را داشته باشید و حرفشان را برای هم ترجمه کنید مثلا: به دخترتان بگویید میخوای از دختر دایی بپرسی که از چی ناراحته؟ فکر کنم دوستت میخواد یه بازی دیگه انجام بده.
 2. در روابط بچه ها دخالت نکنید و به کارهای بچه ها برچسب خوب و بد نزنید. گفتگویی که شما میتوانید در آن موقعیت با دخترتان داشته باشید باید به صورت همدردی باشد فکر کنم از اینکه دوستت باهات بازی نکرد خیلی ناراحت شدی فکر میکنی چیکار میتونیم بکنیم که خوشحالش کنیم
 3. پیشنهاد میشود قبل از اینکه به مهمانی بروید زمانی را برای دخترتان اختصاص دهید و با آن بازی های هیجانی انجام دهید تا بخشی از هیجانات او تخلیه شود.
 4. میتوانید وقتی به مهمانی می روید یک سری اسباب بازی که زمینه ی بازی های کم چالش تر را فراهم می کند همراه خود ببرید. مثل: خمیربازی،گل بازی و…
 5. کتاب های الکترونیکی؛ بازی هیجانی و دست ورزی میتواند در پیشنهادات خوبی درباره بازی با فرزندتان به شما بدهد.

  #دست_ورزی

 6. میتوانید با کمک دخترتان برای دختردایی یک هدیه درست کنید یا یک نقاشی بکشید و برایش ببرید.
 7. مطالعه مقاله کوتاه چگونه با فرزندم به مهمانی بروم، به شما در این زمینه کمک می‌کند.
  https://chamraniha.com/party-with-children/
 8. دایره ارتباطات دخترتان را گسترده‌تر کنید. در طول هفته به پارک بروید تا فرزندتان علاوه بر دختر خاله‌‌اش، بازی با هم‌بازی‌های دیگر را تجربه کند.