خواهر و برادر

نام مشاور : سرکار خانم جعفریان

پرسش

من دو پسر ۱۱ و ۵ ساله دارم. اینا خیلی با هم دعوا می کنند. یعنی بازی هم می کنند ولی بیشتر دعوا می کنند. برای بهتر شدن رابطه شان چه کار کنم؟

توصیف مسئله

برای پسر ۵ و ۱۱ ساله تان که بیشتر از بازی، دعوا می کنند به دنبال راهکار هستید.

ریشه

 1. سازگاری بین خواهر و برادر و به طور کلی سازگاری بین فرزندان از مسائل پیچیده در خانواده ها است، اما باید توجه کرد که این مسئله قابل حل و گذراست.
 2. گاهی والدین توجه و مراقبت بیشتری نسبت به یکی از فرزندان دارند و این باعث ایجاد اختلاف بین فرزندان می شود.
 3.  ممکن است والدین مداخله زیادی در روابط فرزندانشان با هم داشته باشند و برای حل مسائل آن ها تلاش کنند. این کار باعث می شود که فرزندان نتوانند مسائل شان را خودشان حل کنند و نیازمند ورود والدین باشند.
 4. گاهی اوقات حمایت های زیاد والدین از فرزندان در روابط آن ها باعث افزایش اختلاف بین فرزندان می شود.
 5.  ممکن است تفاوت سنی بین فرزندان (یکی در هفت سال اول است و دیگری در هفت سال دوم) دلیل اختلاف بین دو کودک باشد.
 6. گاهی وقت ها فرزندان برای جلب توجه پدر و مادر با هم درگیر می شوند. فرزندان توجه منفی را بهتر از بی توجهی می دانند.

راهکارها

 1. سعی کنید آرامشتان را حفظ کنید. این مسائل در همه ی خانواده ها وجود دارد و یک مسئله طبیعی است و بدانید که آن ها کودک اند و مثل بزرگترها دنیای کینه ای ندارند و زود فراموش میکنند. بنابراین با صبر شما و انجام یک سری کارها رفع خواهد شد.
 2. گاهی اوقات ما بدون اینکه متوجه شویم توجه و مراقبت بیشتری نسبت به یکی از فرزندان داریم. اگر ناخودآگاه این کار را می کنید بهتر است که کم کم توجهتان را بین دو فرزندتان تقسیم کنید. این کار باعث می شود که هر دو فرزند شما احساس امنیت بیشتری داشته باشند.
 3. در طول هفته برای هر کدام از فرزندانتان زمان اختصاصی قرار بدهید و حتی جداگانه با هرکدام از آن ها به بیرون بروید. نیازی نیست که این زمان طولانی باشد، اما شما باید در این زمان توجه مطلق به فرزندتان داشته باشید. یعنی از تلفن استفاده نکنید، با کسی صحبت نکنید و کاری انجام ندهید. در این زمان تنها کارهایی را انجام بدهید که کودکتان می خواهد. اگر دوست دارد بازی کند شما هم وارد بازی شوید و اگر می خواهد برایش کتاب بخوانید، حتما همان کار را انجام دهید.
 4. در برنامه هایتان فعالیت های مشترکی برای فرزندانتان قرار بدهید. این فعالیت ها می تواند رفتن به استخر یا پخت پیتزای مشترک باشد یا هر چیزی که هر دو به آن علاقمند هستند. این کار باعث می شود که همکاری بهتری با هم داشته باشند و از کنار هم بودن لذت ببرند.
 5. به پسر بزرگترتان مسئولیت های متناسب با سنش بدهید. یکی از این مسئولیت ها می تواند کمک به برادر کوچکترش باشد. این کار به او احساس خوبی می دهد و از اختلاف بینشان کم می کند.
 6. در برنامه تان روزهایی را برای خانواده قرار بدهید و در این روزها بیشتر وقتتان را به بازی اختصاص دهید. بازی های هیجانی مثل آب بازی، رنگ بازی، بازی های توپی، دویدن، پریدن و… کمک زیادی به تخلیه انرژی هر دو فرزندتان می کند و باعث می شود که احساس شادی و نشاط بیشتری کنند.
 7. کتاب خواهر و برادرهای سازگار را حتما مطالعه کنید.
بخوانید  سوال 543