کنجکاوی جنسی ،پوشش،آگاهی جنسی

نام مشاور : سرکار خانم فاطمه شامیری

پرسش

من یک پسر ۲ نیم ساله دارم که هر وقت بیکار می‌شینه دستش روی دستگاه تناسلیشه و باهاش بازی میکنه وقتی این صحنه رو میبینم عصبی میشم و یک دختر نوزاد هم دارم ک وقتی تعویضش میکنم پسرم میاد میگه باسن آبجی رو ببینم.
نمیدونم چجور برخورد کنم آیا این رفتار تو این سن طبیعیه یا نه ممنون میشم راهنماییم کنید.

توصیف مسئله

با پسر ۲سال و نیمه ای که به آلت تناسلیش دست میزند و موقع تعویض پوشک خواهرش میخواهد آلت او را هم ببیند، چه طور باید برخورد کرد؟

ریشه

 1. کودکان در این سن هیچ درکی از مسائل جنسی ندارند.
 2.  گاهی اوقات والدین با حساسیت های خود کنجکاوی های ساده کودکان را تشدید و ماندگار می کنند.
 3. یکی از ریشه های این رفتار میتواند ورود فرزند جدید باشد. ورود فرزند دوم همیشه با چالش هایی همراه است، خصوصا اگر بچه ها از دو جنس مختلف باشند.
 4. گاهی آموزش دادن های زود هنگام حتی آشنا کردن بچه ها با اعضای بدنشان و اسم گذاشتن روی آنها و …موجب تسریع روند طبیعی کنجکاوی های جنسی میشود.
 5.  یکی از آثار انرژی نهفته شده و تخلیه نشده در کودکان زیر ۷ سال ، کنجکاوی جنسی یا عادت های رفتاری دیگر مثل ناخن جویدن و… است.
 6. گاهی اوقات والدین به دلیل مشغله کاری، ورود فرزند جدید و … به صورت ناخودآگاه محبت و توجه کمتری به کودک قبلی میکنند که این مسئله موجب اضطراب کودک و پدید آمدن این رفتارها می شود.
 7. بیکار بودن کودک، نداشتن سرگرمی، زیاد پای گوشی و تلویزیون بودن میتواند زمینه ای برای کنجکاوی جنسی باشد.
بخوانید  سوال 320

راهکارها

 1. بهترین و عملی ترین راهکار در مورد کودک شما انجام بازی های هیجانی است. حتما روزانه حداقل ۱ساعت بازی کنید. بازی هایی مثل آب بازی حسابی، توپ بازی های پر انرژی، نقاشی خط خطی روی کاغذ متری و پاره کردن کاغذ و به هوا ریختن خورده کاغذ ها، بدو بدو بازی طولانی و پر هیجان و …
  مطالعه کتاب الکترونیک بازی هیجانی به شما کمک میکند.
  https://chamraniha.com/product/emotional-game/
 2. حساسیت شما و واکنش نشان دادن شما چه زمانی که به خودش دست میزند و چه زمانی که درمورد خواهرش کنجکاوی میکند، میتواند این دوره کنجکاوی را ماندگار تر و شدید تر کند، لذا اصلا هیچ واکنشی نه در کلام و نه در چهره نشان ندهید، فقط سعی کنید یا یک فعالیت شاد و پرهیجان حواسش را پرت کنید.
 3. سعی کنید اصلا در روز بیکار و در خلوت نماند و همیشه مشغول فعالیت باشد، ابزار های خام بستر مناسبی برای فعالیت هستند، تکه های چوب، خمیر های خانگی و خوراکی، لوازم بازیافتی و …
 4. حتی زمانیکه مشغول کار های خانه هستید او را با خود مشغول کنید و به او مسئولیت بدهید تا بیکار نماند. بازی با حبوبات، قابلمه ها و یا خرد کردن مواد غذایی با چاقو پلاستیکی از کارهای جذابی است که می تواند در کنار شما با آن سرگرم شود.
 5. درمورد تعویض پوشک دخترتان سعی کنید بدون اینکه توجهش را جلب کنید این کار را انجام دهید و اگر هم کنجکاو شد به او مسئولیت بدهید، مثلا بگویید سریع برو زیرانداز خواهرت رو بیار و … اصلا از عباراتی مثل: زشته شما نباید ببینی! برو بیرون که من پوشک خواهرتو عوض کنم و… استفاده نکنید.
 6. بچه ها با ورود خواهر و برادر جدید به خانه، احتیاج به توجه و محبت بیشتری دارند، حتما در روز یک ساعت زمان اختصاصی برای او بگذارید و بدون حضور فرزند دومتان با او بازی کنید و کتاب بخوانید و گفت و گو کنید و وقت بگذرانید.
  و عشق و محبت خود را در طول روز با درآغوش گرفتن، بوسیدن، و کلام محبت آمیز حتما نشان دهید.
 7. هرگونه آگاهی دادن در این مسائل را متوقف کنید، حتی درمورد اعضای بدن و عضو خصوصی و حریم خصوصی خواهرش و مسائلی از این دست هم با او صحبت نکنید.
  مطالعه مقاله آگاهی جنسی به شما کمک میکند:

  https://chamraniha.com/sexual-awareness/

 8. امر و نهی در سنین زیر ۷ سال، خصوصا در سن کودک شما به هیچ عنوان نباید وجود داشته باشد، پس تذکر و امر و نهی و بکن و نکن را کاملا حذف کنید تا با توکل بر خدا دوره این مسئله به سرعت طی شود.
 9. حتما به این موضوع توجه کنید که پسرتان بیشتر در چه موقعیتی این کار را انجام می دهد. همچنین عواملی که باعث ناراحتی، عصبانیت و اضطراب کودک می شود را شناسایی کرده و عوامل اضطراب کودک را حذف کنید.