بازی ، انگیزه و علاقه

نام مشاور : جناب آقای احمدرضا اعلایی

پرسش

سلام راجع به بازی های کامپیوتری. ما زیاد اجازه نمیدیم پسرم با گوشی بازی کنه.ولی خدا نکنه یه مهمونی بریم.یه سری فامیل پی اس فور و از این چیزها دارن. ما از مهمونی درگیر میشیم تا یه هفته بعد از مهمونی .اینقدر تکرار میکنه که پس من چی چرا برای من هیچی نمیخرین.هر کی یه چیزی داره و خالصه ما حسابی درگیر میشیم.

توصیف مسئله

چقدر منع کردن ما از بازی های کامپیوتری صحیح است؟ با کودکی که با دیدن ابزار بازی های کامپیوتری در دست دیگران علاقه ی زیادی به داشتن این ابزار دارد چه کنیم؟

ریشه

  • معمولاً مانع شدن از برخی مسائل، سبب می شود که آن ها در ذهن کودک بزرگ جلوه کنند و کودک برای رسیدن به آن مشتاق تر باشد.

راهکارها

  1. در مورد بازی های موبایلی توضیحاتی دادم، ولی به طور خاص در مورد اینکه بچه ها اگر در مهمانی ها چیزی را گرفتند و گفتند می خواهیم، چه عکس العملی داشته باشیم؟
    بستگی به موردش دارد. گاهی آن مورد هزینه ی معقولی دارد و قابل تهیه هست. ما شرایط را فراهم می کنیم و خریداری می کنیم. اما گاهی می بینیم این موضوع هزینه ی بالایی دارد و در توان ما نیست یا صلاح نیست که آن را تهیه کنیم. برای بچه های زیر 7سال در این حد توضیح بدهیم که من فعلا نمی توانم این را تهیه کنم، ولی جایگزینش می توانیم مثلا روی موبایل این بازی که مشابه همان بازی بچه هاست را بریزیم و با هم بازی کنیم. حتی اگر لپ تاپ یا رایانه ی شخصی داشته باشیم، می توانیم دسته های بازی تهیه کنیم و با آن بازی کند.
  2. در اینجا من به فرزندم اینگونه منتقل می کنم که درخواست تو را درک کردم و معقول است، من توانش را به هر دلیلی ندارم یا صلاح نمی بینم، ولی جایگزینی در نظر گرفته ام که آن درخواستت را تامین می کند. همین برای بچه ها آرامش بخش است.
بخوانید  سوال 508