سوال کودک درباره به دنیا آمدن

مشاور: فاطمه فیض آبادی

پرسش:

پسر من شش سالشه یه مدته می گه مامان میدونی بچه از کجا به دنیا میاد؛از دل مامان ها نه باباها،واقعا نمیدونم این موقع چه واکنشی نشون بدم،یا احساس میکنم یذره نسبت به سینه حساس شده،چیکارکنم؟

توصیف:

شما می خواهید بدانید، چه عکس العملی نسبت به پسر بچه ی شش ساله تان که سوالاتی درباره ی به دنیا آمدن بچه ها می کند،داشته باشید.

ریشه:

۱)حس کنجکاوی در کودکان زیر هفت سال طبیعی است، در اوایل کودکی با لمس کردن و خراب کردن اشیاء میخواهند به حس کنجکاویشان پاسخ بدهند و در سنین ۴ سال به بعد، حس کنجکاویشان به جای لمس کردن و خراب کردن، از طریق سوالات گوناگون نمایان می شود.
۲)کودکان مثل ما بزرگتر ها در مقابل سوالاتی که می پرسند به دنبال پاسخ نیستند،بلکه به دنبال صحبت کردن و گفتگو درباره ی موضوعات مختلف هستند.
۳)خیلی وقتها ما بزرگترها در مقابل کودکان نسبت به مسائلی که برایمان حریم محسوب می شود،واکنش هایی نشان می دهیم و همین باعث حساس شدن کودک نسبت به آن مسائل می شود.
۴)سرگرم نشدن کودکان و نشاط پایین در کودکان موجب می شود که وقتشان را صرف مسائل مختلفی کنند که مناسب سنشان نیست.

راهکارها:

1.به صحبت های فرزندتان گوش دهید و زمان هایی که مسائل مختلف را با شما مطرح می کند،متعجب نشوید و سعی کنید احساسات مختلف (خشم،خجالت،ناراحتی،نگرانی) در چهره ی شما دیده نشود.

2.در مقابل سوالات و رفتارهای فرزندتان واکنشی نشان ندهید و خیلی عادی برخورد کنید و با صبوری پاسخش را بدهید.

بخوانید  سوال 508

3.صحبت های فرزندتان را نسبت به سنش درنظر بگیرید،پسرتان یک کودک شش ساله است و می خواهد با شما گفتگو کند و به شما نزدیک شود.

4.سرگرم شدن کودکان مانع از آن می شود که به مسائل مختلف فکر کنند،بسترهای مناسبی برای بازی پسرتان فراهم کنید.می توانید از بازی های مختلف هیجانی ویا دست ورزی استفاده کنید.بازی کردن با بچه ها، به خصوص بازی های هیجانی، آن ها را متناسب با سنشان رشد می دهد. بیش از نصیحت کردن، با فرزندتان بازی کنید و برایش قصه های کودکانه بخوانید.می توانید از بسته ی بازی هیجانی نیز کمک بگیرید.

5.در جواب صحبت های پسرتان می توانید با پاسخ های کوتاه چه جالب،آها،…..بحث را تغییر دهید،زمانی که پسرتان درباره ی این مسائل با شما صحبت می کند،او را دعوا نکنید و به او تذکر ندهید

6.بیشتر فرزندتان را در آغوش بگیرید و ببوسید،معمولا کودکانی که درباره ی مسائل مختلف میخواهند صحبت کنند،دلیلش این است که توجه والدین را می طلبند، یعنی می خواهند با پدرومادرشان ارتباط بیشتری داشته باشند.

7.در مقابل پرسش های فرزندتان، پاسخی ندهید گاهی پاسخ های واقعی و جامعی که متناسب با سنین بیشتر است او را کنجکاو تر کرده و موجب بهم ریختن فرزندتان میشود.

8.اگر پسرتان خواست سینه ی شما را لمس کند بدون هیچ واکنش منفی و یا تذکری سعی کنید با یک پیشنهاد بازی و فعالیت حواس او را پرت کنید و موقعیت را تغییر دهید.