انگیزه و علاقه

نام مشاور : جناب آقای محمدرضا اعلایی

پرسش

آیا برای بچه هایی در سن ۱۰_۱۲ سال دیدن فیلم یا کارتون رو پیشنهاد میکنید؟؟پیشنهاد شما به صورت موردی چی هست؟

توصیف مسئله

دیدن فیلم یا کارتون برای بچه های بالای 7 توصیه می شود یا خیر ؟

ریشه

 1. یکی از دلایل گرایش زیاد خانواده ها و بچه ها به رسانه، نداشتن برنامه منسجم و مناسب برای زندگی است.
 2.  بچه ها هر قدر کوچک تر باشند، نیازشان به همبازی(چه همسال و چه بزرگسال مانند پدر و مادر) پررنگ تر است. مهمترین ریشه ی تلویزیون دیدن افراطی بچه ها این است که همبازی و انگیزه ی فعالیت ندارند.
 3.  اعتیاد به رسانه عوارض زیاد جسمی و رفتاری دارد. مثلا چاقی، بیماری های قلبی و عروقی و … عوارض رفتاری هم مثل خشونت، کنجکاوی جنسی، کاهش قوه تخیل و مهارت در بچه ها است.

راهکارها

 1. اول از همه باید شما و پدر زمان بیشتری برای بازی و فعالیت با او اختصاص دهید. به خصوص بازی های هیجانی و حرکتی. مثل بزن بزن، دنبال بازی، توپ بازی، کشتی و …
 2. در مورد بچه ای در حدود 10تا12سال گذاشتن قوانین حساب شده و معقول، ضروریست. مثلا بنا به تکالیف مدرسه و مسئولیت های خانه و فعالیت های دیگری همچون بازی های بدنی و فکری و فعالیت های مورد علاقه اش، تلویزیون سهم زمانی متناسبی باید داشته باشد. مثلا در حد 1ساعت در روز شاید زمان خوبی باشد. برنامه های کودک و نوجوان به خصوص شبکه نهال اصلی ترین منبع است. ولی باز می توان سی دی های مناسب را تهیه کرد تا گاهی خودمان برای برنامه دیدنشان برنامه ریزی بکنیم.
  اگر به طور موردی هم بخواهید ما در فروشگاه اینترنتی هاچین سعی کردیم برنامه های خوب تلویزیونی قدیمی را معرفی کنیم و برای فروش عرضه کنیم.
 3. بهتر است با خودش برنامه روزش را بکشیم. برنامه های پویا را هم از سایتش در بیاورید و خودش انتخاب کند چه برنامه هایی را می خواهد ببیند. (یعنی اگر قائل به ساعت نیست شما محدودیت ساعت را بردارید و محدودیت برنامه بگذارید مثلا روزی 5تا برنامه انتخاب کند)فعالیت های جذاب قرار بدهیم. خودمان با او بازی کنیم. کنارش هم تلویزیون نگاه کند.
 4. کاری که خوب است انجام دهید کوتاه کردن دوره های تلویزیون دیدن است یعنی پشت سرهم بیش از 20تا30 دقیقه تلویزیون نگاه نکند. یک فعالیت انجام بدهد و بعد دوباره بعد از آن برنامه ی دیگری را ببیند.
 5. بهتر است راهکارها را در فضایی دوستانه و صمیمی اجرا کنید. فرزندتان نباید متوجه حساسیت شما شود چرا که فضا به سمت تقابل مستقیم خواهد رفت.
 6. خوب است برای پر شدن وقت فرزندتان از برنامه ارتباط خانوادگی با همسالان و دوستانش غافل نشوید. می توانید در طبیعت یا پارک برنامه خانوادگی تدارک ببینید و برای بازی با بچه ها زمان بگذارید.
بخوانید  سوال 502